natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Z Kremlu přichází zlo, tvrdí Varšava a formuje divizi u hranic s Běloruskem

  11. ledna 2023  6:35
  Varšava oficiálně oznámila, že v reakci na ruskou válku na Ukrajině vybuduje další bojovou divizi. „Není pochyb o tom, že máme co do činění s pokusem o obnovu ruského impéria,“ prohlásil ministr obrany Mariusz Błaszczak. Až 15 tisíc polských vojáků tak má být rozmístěno převážně v Podlaském vojvodství a jejich primárním úkolem má být obrana území u hranic s Běloruskem.  

  Nové jihokorejské houfnice K9 Thunder pro polskou armádu | foto: @MON_GOV_PL

  „Je to říše zla. Bez ohledu na to, zda byla bílá nebo rudá, zda je nyní Putinova. Vždy s sebou přinášela zlo,“ řekl ministr obrany a polský vicepremiér Mariusz Błaszczak během ceremoniálu v Białystoku, kde oznámil vytvoření další bojové divize polské armády.

  Nová 1. pěší divize ponese název „Legií“ a má čítat až 15 tisíc vojáků. Skládat se bude ze čtyř brigád, každou budou tvořit čtyři prapory a dalších podpůrných jednotek.

  Divize bude rozmístěna především v Podlaském vojvodství, tedy v bezprostřední blízkosti hranic s Běloruskem.

  Posádky mají sídlit ve městech Łomża, potažmo Grajewo, kam se po mnoha letech polská armáda vrací. Dále pak v Kolnu, kde polská armáda nikdy v minulosti posádku neměla. Polská armáda rovněž převezme zpět oblasti, které jí dříve patřily. Například Czerwony Bór v okolí Zambrowa.

  „Snažíme se tak nasytit východní část naší země armádou,“ vysvětlil rozhodnutí Błaszczak s tím, že vznik nové bojové divize přichází po důkladných vojenských analýzách.

  Přípravou konceptu a zformováním nové jednotky byl pověřen generál Norbert Iwanowski. Ten platí za zkušeného velitele, velel například 15. mechanizované brigádě a poté několik let na generálním štábu řídil polskou analytickou radu P-2 pro průzkum a rozvědku.

  Błaszczak upozornil, že ruská válka na Ukrajině představuje konflikt plného rozsahu a úkolem polské vlády je proto vybudovat silnou armádu, aby se agresor neodvážil na Polsko zaútočiti. „Proto formujeme nové vojenské jednotky – často v místech kde byly tyto jednotky v předchozích letech rozpuštěny,“ dodal.

  Polsko masivně posiluje. Koupí tisíc tanků, stovky houfnic a letouny z Koreje

  Nová divize má být podle něj vyzbrojena nejnovější technikou, kterou Varšava nakupuje. Zatímco 16. mechanizovaná divize bude primárně vyzbrojena novými jihokorejskými tanky K2, 18. „železná“ divize americkými tanky Abrams, v nové 1. divizi bude mix tanků K2 i Abrams.

  „Chybět nebude ani dělostřelecká brigáda, protože zkušenosti z války na Ukrajině přímo ukazují, že dělostřelectvo hraje klíčovou roli v obraně a efektivní obraně Ukrajiny před ruskou invazí,“ nastínil Błaszczak s tím, že ve výzbroji bude mít houfnice K9 a Krab a také bezpilotní letouny s kódovým označením „Gladius“.

  Půjde tak už o pátý taktický svaz pozemních sil. Nová divize má pokrývat území mezi oblastmi odpovědnosti 16. mechanizované divize, která operuje především ve Warmińsko-Mazurském vojvodství, a 18. mechanizované divize, operující převážně v Mazowieckie a Lubelském vojvodství. Vznik druhé zmiňované oznámila Varšava loni v létě.

  Błaszczak připomněl rok 2011, kdy tři roky po ruské invazi do Gruzie byla i přes řadu varování celá řada jednotek polské armády z východu země stažena a rozpuštěna.

  „Dnes Gruzie, zítra Ukrajina, pak pobaltské státy, pak možná Polsko,“ citoval Błaszczak tehdejší varování zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczyńského. Polsko proto podle něj nyní dělá vše pro to, aby každého potenciálního agresora odradilo.

  Armáda převzala první z německých Leopardů. Zda koupí další, ukáže studie

  Na konci roku 2022 měla polská armáda podle oficiálních údajů 164 tisíc vojáků. Ministerstvo obrany a vláda plánují posílení až na 300 tisíc vojáků včetně dobrovolníků.

  A pokračuje také v masivním nákupu techniky. Před týdnem Varšava oznámila, že pořídí 116 repasovaných amerických tanků M1A1 Abrams za 1,4 miliardy dolarů (v přepočtu asi 32 miliard korun). Sloužit budou u 1. varšavské obrněné brigády. V letech 2025-2026 pak očekává dodávky 250 tanků Abrams v nejmodernější verzi za 4,75 miliardy dolarů (téměř 108 miliard korun).

  S Jižní Koreou pak Poláci podepsali rámcové dohody na nákup až 1 000 moderních tanků K2, 600 samohybných houfnic K9 a 48 letounů FA-50. Podle zatím neoficiálních informací za dodávky zbraní zaplatí až 14 miliard dolarů, tedy v přepočtu takřka 340 miliard korun. A očekává také dodávky 32 nejmodernějších nadzvukových letounů páté generace F-35A.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media