natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Polsko nakoupí 1 400 obrněnců Borsuk domácí výroby a násobí výdaje na obranu

  28. února 2023  15:24
  Varšava dál pokračuje v masivních investicích do vlastní obrany. Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak v úterý potvrdil uzavření rámcové smlouvy na nákup až 1 400 pásových obrněnců Borsuk domácí polské výroby. Půjde o jeden z nejrozsáhlejších polských přezbrojovacích projektů v historii a zároveň projektů pro polský průmysl.  

  Polský pásový obrněnec Borsuk. Varšava si jich objednala 1 400 kusů. | foto: @MON_GOV_PL

  Obrněnce Borsuk (v překladu „Jezevec“) a speciální vozidla na stejné pásové platformě dodá domácí polská společnost Huta Stalowa Wola (HSW).

  „Jde o největší projekt polského zbrojního průmyslu. HSW jsou závody, které vyrábějí moderní a osvědčené zbraně,“ uvedl ministr obrany a vicepremiér Mariusz Błaszczak.

  Podle rámcové smlouvy má firma vyrobit a dodat polské armáda více než tisíc bojových vozidel pěchoty a přes 300 pásových vozidel ve specializovaných modifikacích. Od velitelské, přes průzkumnou až po evakuační nebo zabezpečovací. Celkově má jít o přibližně 1 400 obrněnců.

  „Velmi rychlým tempem modernizujeme polskou armádu. Vzdáváme se postsovětských zbraní, zaměřujeme se na zbraně, které jsou moderní a kompatibilní se standardy Severoatlantické aliance,“ konstatoval Blaszczak.

  Polské ministerstvo obrany ani státní Agentura pro vyzbrojování zatím neuvádí hodnotu kontraktu. Podle odhadů půjde o desítky miliard zlotých. Jen pro srovnání, české ministerstvo obrany jedná o nákupu 210 pásových obrněnců CV90 ze Švédska za zhruba 50 miliard korun.

  Polsko bude v bezpečí, oznámil Morawiecki. Na obranu chce dát nejvíce z NATO

  „Držíme slovo. Garantujeme bezpečnost Poláků,“ prohlásil v reakci polský premiér Mateusz Morawiecki.

  Tovární zkoušky obrněnce Borsuk skončily už loni. Polská armáda má v nejbližších měsících převzít první čtyři vozidla a provést voskové zkoušky.

  Borsuk je středně těžký obojživelný pásový obrněnec. Bojová hmotnost v základní variantě je 28 tun. Obsluhu zajišťuje tříčlenná osádka a pojme šestičlenný výsadek vojáků.

  Dodávky prvních obrněnců přímo k jednotkám jsou plánovány už v letech 2024 až 2025. Každý rok by měla polská armáda obdržet asi stovku těchto nových obrněnců.

  Další obří polská zbrojní zakázka přímo koresponduje s plánem vlády Mateusze Morawieckého. Kvůli ruské válce na Ukrajině chce dát na obranu země až čtyři procenta hrubého domácího produktu (HDP). 

  Varšava přitom původně počítala s výdaji kolem tří procent a většina ostatních spojenců z NATO včetně Česka se snaží dosáhnout dvouprocentní hranice.

  Letošní polské výdaje na obranu by tak mohly dosáhnout až 130 miliard zlotých, tedy v přepočtu přes 650 miliard korun. Loni přitom Varšava na obranu a modernizaci armády vynaložila zhruba 70 miliard zlotých, z toho zhruba polovinu tvořily investice do nákupu moderní techniky. Před ruskou invazí na Ukrajinu byly výdaje na obranu Polska zhruba 13 miliard zlotých.

  V Polsku ovšem loni na jaře začal platit zákon, podle kterého musel stát navýšit výdaje na obranu na minimálně 2,2 procenta HDP a od letošního roku a v následujících letech pak musí jít na obranné výdaje nejméně tři procenta.

  Z Kremlu přichází zlo, tvrdí Varšava a formuje divizi u hranic s Běloruskem

  Vyšší výdaje na obranu se v Polsku projevily hned několika velkými nákupy vojenské techniky. Před pár týdny Varšava oznámila, že pořídí 116 repasovaných amerických tanků M1A1 Abrams za 1,4 miliardy dolarů (v přepočtu asi 32 miliard korun). V letech 2025-2026 pak očekává dodávky 250 tanků Abrams v nejmodernější verzi za 4,75 miliardy dolarů (téměř 108 miliard korun).

  S Jižní Koreou pak Poláci podepsali rámcové dohody na nákup až 1 000 moderních tanků K2, 600 samohybných houfnic K9 a 48 letounů FA-50. Podle zatím neoficiálních informací za dodávky zbraní zaplatí až 14 miliard dolarů, tedy v přepočtu takřka 340 miliard korun. A očekává také dodávky 32 nejmodernějších nadzvukových letounů páté generace F-35A.

  Varšava otaké v reakci na ruskou válku na Ukrajině buduje nové jednotky. Až patnáct tisíc polských vojáků tak má být rozmístěno převážně v Podlaském vojvodství a jejich primárním úkolem má být obrana území u hranic s Běloruskem.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media