natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Polsko vyztuží protivzdušnou obranu. Hustá síť střel má pokrýt celou zemi

  21. listopadu 2023  14:32
  Má chránit celou zemi před letouny, raketami i drony. Ambiciózní projekt nové protivzdušné obrany Polska vstoupil do další fáze. Po amerických systémech Patriot středního dosahu teď Varšava vytváří další obrannou vrstvu. Pořizuje přes stovku odpalovacích systémů a více než tisíc moderních střel krátkého dosahu. Za rozšíření zaplatí v přepočtu takřka 112 miliard korun.  

  Odpalovací zařízení polského protivzdušného systému Narew | foto: MON

  Varšava nijak netají, že hrozbu vidí především v Rusku. Během několika let bude moci polská obrana rozmístit po celém svém území minimálně stovku systémů protivzdušné obrany s výkonnými střelami krátkého dosahu (SHORAD) schopnými ničit vzdušné cíle na zhruba 30-40 kilometrů.

  Bude to štít před nepřátelskými letouny, raketami nebo drony, doplňující ostatní obranné prvky včetně letounů F-35 nebo raketového systému Patriot, schopné ničit takové hrozby na mnohem větší vzdálenost.

  Varšava další vrstvu své nově budované protivzdušné obrany pojmenovala „Mała Narew“. Podle řeky Narew pramenící v Bělorusku a táhnoucí se přes 400 kilometrů východní Polskem až k Varšavě, kde se vlévá do Visly. Mimochodem po řece „Visle“ polské ministerstvo obrany pojmenovalo vyšší vrstvu protivzdušné obrany tvořenou americkým systémem Patriot.

  Roztažení pomyslného deštníku nad polským nebem má zajistit před několika dny uzavřená průmyslová dohoda mezi Polskem a Británii v hodnotě 4 miliard liber (v přepočtu takřka 112 miliard korun).

  Britská společnost MBDA a polské konsorcium obranného průmyslu PGZ v rámci dohody vyrobí přes 100 mobilních odpalovacích zařízení a přes 1 000 nejmodernějších modulárních střel CAMM-ER. Dohoda je dosud největším obchodním kontraktem, jaký kdy byl mezi Spojeným královstvím a Polskem uzavřen.

  „Je to další zásadní krok vpřed pro naše historické obranné vazby s Polskem, který zajistí schopnosti protivzdušné obrany nové generace a bude působit jako jasný odstrašující prostředek pro naše protivníky,“ uvedl britský ministr obrany Grant Shapps.

  Jak podotkl, kromě samotné výroby odpalovacích zařízení protivzdušné obrany a střel se dohoda týká také transferu technologií, který umožní polskému obrannému průmyslu produkovat vyspělé protivzdušné systémy přímo Polsku.

  Každý komponent polského systému protivzdušné obrany krátkého dosahu „Mała Narew“ má být složený z mobilní radarové stanice Soła polské výroby, řídící stanice palby Zenit polské výroby, tří odpalovacích zařízení iLauncher se střelami CAMM (britské výroby) na podvozku nákladního automobilu Jelcz P882.57 polské výroby a dvou transportních a nakládacích vozidel na podvozku stejného výrobce.

  První dvě takové baterie už Polsko zařadilo letos do služby. Dalších nejméně 21 baterií bude následovat a z pohledu polské armády, která se dosud opírala o zastaralé systémy ještě sovětské výroby, půjde o revoluční změnu. Moderní systém má díky vícekanálovému zaměřování umožnit boj proti více cílům současně. A střely CAMM jsou schopné ničit nejen moderní letouny ale také vysokorychlostní rakety.

  „Vše, co se děje na Ukrajině, ukazuje, jak důležitá je protiletadlová a protiraketová obrana. Vidíme, jak Rusové útočí,“ konstatoval polský ministr obrany Mariusz Błaszczak. Vybudování vícevrstvé protivzdušné obrany je tak podle něj pro bezpečnost Polska naprostou nutností.

  Po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 Polsko své plány na vybudování protivzdušné obrany podstatně urychlilo, když i vzhledem k nejbližším sousedům v tomto obranném segmentu přinejmenším zaspalo.

  Zatímco například Litva už v roce 2020 obdržela moderní protivzdušné systémy NASAMS, Maďarsko si stejný systém objednalo téhož roku (dokončení v roce 2025) a Česká republika se v roce 2021 rozhodla pro izraelský systém Spyder (dodávky do roku 2026), Polsko se doposud se stále opíralo o velmi zastaralé systémy 2K12-KUB (SA-6 Gainful) přezdívané „tři prsty smrti“ a 9K33 Osa (SA-8 Gecko) sovětské výroby. A polské vzdušné síly pak dosud mají výzbroji neméně zastarávající systém Něva SC (SA-3 Goa).

  Varšava se ovšem v rekordně krátké době podařilo umístit britská odpalovací zařízení a střely CAMM na polské podvozky, propojit s vlastními radary a řízením palby a vše integrovat do celé struktury protivzdušné obrany. A první dvě baterie už má.

  A stejně tak už má ve službě také první ze dvou baterií amerického systému Patriot, které polská obrana objednala v roce 2018 za 4,75 miliardy dolarů (tehdy přes 97 miliard korun). Nejvýkonnější zbraňový systém v širokém okolí momentálně už chrání polskou metropoli Varšavu a dokáže zneškodnit letící cíle na vzdálenost zhruba 120 kilometrů.

  O dodávkách dalších baterií systému Patriot, navíc s nejnovějšími radary označovanými jako „GhostEye“, Polsko intenzivně jedná. Americké ministerstvo zahraničí před časem souhlasilo s prodejem až 48 dalších odpalovacích zařízení a více jak šesti stovek střel v hodnotě až 15 miliard dolarů.

  Varšava dál posiluje těžkou kavalerii. Nakoupí dalších 700 pásových obrněnců

  Celkově by tak náklady na polskou protivzdušnou obranu v příštích letech měly podle odhadů překročit v přepočtu 400 miliard korun.

  Letos v dubnu získala systém Patriot v rámci zbrojní pomoci proti ruské invazi také Ukrajina. A už v květnu se Kyjevu pomocí systému Patriot podařilo sestřelit údajně „nesestřelitelnou“ ruskou hypersonickou střelu Kinžal.

  Ale zpátky k systému „Mała Narew“. Řeka Narew má totiž pro Poláky důležitou historickou konotaci. Měla totiž tvořit část hranice, jak si Polsko v srpnu 1939 v tajné dohodě paktu Molotov-Ribbentrop rozdělili představitelé Sovětského svazu a nacistického Německa.

  V září 1939 po invazi Hitlerových vojsk do Polska a začátku 2. druhé světové války se polská armáda snažila marně řeku využít jako přirozenou obrannou linii.

  V bitvě o obec Wizna ležící na řece se nicméně několika stovkám polských vojáků dařilo po tři dny (mezi 7. až 10. zářím 1939) bránit malý opevněný kus země proti přesile až 40 tisíc německých vojáků. Linii nakonec německé jednotky s tanky prorazily. Bitva bývá díky hrdinství polských obránců označována jako „polské Thermopyly“.

  Po napadení Polska Sovětským svazem (17. září 1939) pak linie řeky Narew koncem září dosáhla sovětská armáda a v podstatě dokončila rozdělení Polska, jak bylo předem s nacistickým Německem vyjednáno.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media