natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Varšava dál posiluje těžkou kavalerii. Nakoupí dalších 700 pásových obrněnců

  16. srpna 2023  9:53
  Polsko dál masivně investuje do obrany a po nedávném rozhodnutí o nákupu až 1 400 pásových obrněnců Borsuk připravuje nákup dalších 700 těžkých bojových vozidel pěchoty, 400 lehkých průzkumných vozidel a zafinancuje vývoj a výrobu nové generace kolových transportérů. Vyplývá to z dohod, které podepsal polský ministr obrany Mariusz Błaszczak.  

  Polský pásový obrněnec Borsuk. Varšava si jich objednala 1 400 kusů. | foto: @MON_GOV_PL

  Tři nové podepsané smlouvy s domácím polským konsorciem PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) mají podle Varšavy zajistit další rychlé posílení pozemních sil.

  „Úkolem vlády je zajistit bezpečnost naší vlasti, ale aby bylo Polsko bezpečné, musí být polská armáda silná. Aby byla polská armáda silná, musí být početná, vycvičená a vybavená moderními zbraněmi,“ prohlásil Błaszczak.

  První z objednávek, kterou pro armádu nově podepsal, se týká nákupu 700 těžkých bojových vozidel pěchoty (CBWP). Ty budou na pásové platformě polské samohybné houfnice Krab/K9 a osazeny novou bezosádkovou věží ZSSW s 40mm automatickým kanónem.

  Padesátitunové vozidlo s vysokou balistickou a protiminovou ochranou uveze tříčlennou posádkou a osmičlenný výsadek a má být určeno k palebné podpoře a ničení obrněných i nepancéřovaných cílů.

  „Cílem je, aby armáda byla v krátké době vybavena těžkým bojovým vozidlem pěchoty,“ uvedl k plánu Błaszczak. Cenu ministerstvo neupřesnilo.

  Druhá zakázka pro polský obranný průmysl se týká vývoje nové generace kolového obrněného transportéru, který má nejprve doplnit a později nahradit současné polské obrněnce Rosomak.

  „Přijali jsme výzvu vyvinout novou verzi tohoto vozidla. V první řadě se snažíme zajistit potřeby polské armády, ale také, aby takové produkty mohly být exportovány. Jsem přesvědčený, že to exportní hit,“ konstatoval Błaszczak. V budoucnu přitom resort počítá s nákupem až tisícovky těchto kolových obrněnců v rozmezí let 2028-2035.

  Obrněnec Rosomak je licenčně vyráběná a polským průmyslem upravená verze finského obrněnce AMV a tvoří páteř polské armády. Podle Błaszczaka jde sice o dobrou platformu, ale licenční dohody omezují modernizace a další vývoj podle polských představ.

  Třetí novou zakázkou je pak objednávka 400 lehkých průzkumných vozidel 4x4 pro obrněné a mechanizované jednotky za zhruba 1,2 miliardy zlotých (v přepočtu přes 6,4 miliardy korun).

  „Válka na Ukrajině jasně ukázala, že posílení schopnosti rozpoznávání se promítá do pozdějších úspěchů na bojišti,“ podotkl polský ministr s tím, že první taková vozidla má polská armáda dostat už příští rok a dodávky pak budou pokračovat do roku 2030.

  Půjde o „polonizované“ vozidlo KLTV korejského výrobce KIA v kategorii do 5,7 tuny s novou pancéřovanou karoserií, osmistupňovou automatickou převodovkou a střešní točnou pro vyzbrojení kulometem a granátometem.

  Další obří polská zbrojní zakázka přímo koresponduje s plánem vlády Mateusze Morawieckého. Kvůli ruské válce na Ukrajině chce dát na obranu země až čtyři procenta hrubého domácího produktu (HDP). Varšava přitom původně počítala s výdaji kolem tří procent a většina ostatních spojenců z NATO včetně Česka se snaží dosáhnout dvouprocentní hranice.

  Letošní polské výdaje na obranu by tak mohly dosáhnout až 130 miliard zlotých, tedy v přepočtu přes 650 miliard korun. Loni přitom Varšava na obranu a modernizaci armády vynaložila zhruba 70 miliard zlotých, z toho zhruba polovinu tvořily investice do nákupu moderní techniky. Před ruskou invazí na Ukrajinu byly výdaje na obranu Polska zhruba 13 miliard zlotých.

  V Polsku ovšem loni na jaře začal platit zákon, podle kterého musel stát navýšit výdaje na obranu na minimálně 2,2 procenta HDP a od letošního roku a v následujících letech pak musí jít na obranné výdaje nejméně tři procenta.

  Vyšší výdaje na obranu se v Polsku projevily hned několika velkými nákupy vojenské techniky. Varšava pořizuje 116 repasovaných amerických tanků M1A1 Abrams za 1,4 miliardy dolarů (v přepočtu asi 32 miliard korun). V letech 2025-2026 pak očekává dodávky 250 tanků Abrams v nejmodernější verzi za 4,75 miliardy dolarů (téměř 108 miliard korun).

  S Jižní Koreou pak Poláci podepsali rámcové dohody na nákup až 1 000 moderních tanků K2, 600 samohybných houfnic K9 a 48 letounů FA-50. Podle zatím neoficiálních informací za dodávky zbraní zaplatí až 14 miliard dolarů, tedy v přepočtu takřka 340 miliard korun. A očekává také dodávky 32 nejmodernějších nadzvukových letounů páté generace F-35A.

  Varšava také v reakci na ruskou válku na Ukrajině buduje nové jednotky. Až patnáct tisíc polských vojáků tak má být rozmístěno převážně v Podlaském vojvodství a jejich primárním úkolem má být obrana území u hranic s Běloruskem.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media