natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Připravme se na válku proti vyspělému protivníkovi, vyzval náčelník štábu Řehka

  22. listopadu 2022  9:01,  aktualizováno  12:17
  Pokud by začal střet mezi Ruskem a NATO, Česka se to dotkne okamžitě, řekl šéf generálního štábu české armády Karel Řehka na úvod svého vystoupení na velitelském shromáždění české armády. Armáda ČR by byla podle něho aktivním účastníkem od první minuty.  

  Náčelník generálního štábu Karel Řehka na velitelském shromáždění | foto: Armáda ČR

  „Válka na Ukrajině je velký budíček pro celou společnost. Eskalační potenciál války na Ukrajině stále roste. Nelze vyloučit ani ty nejvážnější scénáře,“ prohlásil Řehka.

  Pokud by podle něj došlo ke konfliktu Ruska s Aliancí, česká armáda bude aktivním účastníkem od první minuty. „Řada zbraňových systémů, které dnes ničí Ukrajinu doletí i na české území, situace je vážná,“ řekl.

  Je to první velitelské shromáždění od únorové ruské invaze na Ukrajinu a pro Řehku také první ve funkci náčelníka generálního štábu.

  Armádě musí podle Řehky zůstat protiteroristické zkušenosti, primárně se ale musí chystat na válku velkého rozsahu proti vyspělému protivníkovi.

  „Válka v Evropě se opět stala realitou a probíhá na hranici Severoatlantické aliance. Věčný mír je utopie. Varovací doba k této krizi běží minimálně od roku 2014,“ uvedl s tím, že západní společenství nechtělo indicie vidět. „Doufali jsme, že se vše uklidní. Doufání ale není strategie,“ dodal.

  I přes nárůst vojenského rozpočtu nebude mít podle Řehky armáda dostatek zdrojů pro ideální řešení všech problémů. „Musíme být brutálně efektivní,“ apeloval. Největší přezbrojení české armády v historii země už podle jeho slov není jen přání, ale naprostá nutnost.

  Za svůj hlavní cíl označil bojeschopnost a vyjmenoval pět prioritních oblastí, na které se chce zaměřit.

  Jako první chce provést vojenskou revizi obrany země. „Musíme se podívat na scénáře a obranné plány, na kolik jsou reálné a odpovídají současné situaci a zdrojům. Musíme být připraveni reagovat tady a teď,“ řekl.

  Druhou prioritou má být vize válčení budoucnosti. Pokud země podle Řehky nyní rozhoduje o nákupech zbraňových systémů pro dalších 40 let, je nezbytně nutné vědět, jak bude v budoucnu válčit. Zřídil proto zvláštní radu pro budoucí válčení a do poloviny příštího roku očekává výsledky.

  Třetí Řehkovou prioritou je urychlení modernizace armády. „Často jen doháníme jen to, co potřebujeme dávno. Nestačí už jen lepit záplaty a dohánět zpoždění,“ konstatoval

  Čtvrtou prioritou má být personální oblast. „Lidé jsou všechno, to oni vyhrávají války, ne zbraně,“ řekl. Varoval, že armáda není personálně naplněna, stárne a potřebuje systémové řešení. Žádný „kouzelný recept“ ale podle něj neexistuje. „Bude vyžadovat kvalitní zázemí, aby do armády chtěli mladí lidé,“ dodal.

  Poslední prioritou má být kultivace strategické diskuze o obraně a bezpečnosti České republiky. Společnost by podle generála měla přestat tolik řešit, kolik má která brigáda vozidel, jaký má mít kánon a která firma je dodá. „Pojďme daleko více řešit, k čemu nám která brigáda bude, kdo je náš protivník, co nám reálně hrozí, co k obraně potřebujeme, jak budeme v krizi mobilizovat společnost a jestli tomu máme potřebnou legislativu,“ vyzval.

  Z války na Ukrajině plynou podle něj dvě lekce. Ukrajinci podporu nedostali automaticky, ale vybojovali si ji. Ukrajinu brání celá společnost, má své hodnoty, které jsou ji drahé,“ řekl s tím, že se ani česká společnost nemůže spoléhat výhradně na to, že zemi někdo přijde na pomoc.

  „Teď se ale musíme primárně chystat na ten nejobtížnější a nejnebezpečnější scénář, a tím je válka velkého rozsahu proti vyspělému protivníkovi,“ varoval.

  Zeman podpořil Ukrajinu

  Před armádními veliteli v hlavním sále ministerstva obrany vystoupil také prezident Miloš Zeman. Zopakoval plnou podporu Ukrajině v boji s ruskou agresí. Zapomínat se ale podle něj nesmí ani na dalšího nepřítele, a to mezinárodní terorismus.

  V té souvislosti kritizoval stažení jednotek NATO z Afghánistánu. „Je to porážka,“ prohlásil.

  Za nezastupitelnou proto označil účast českých vojáků v zahraničních misích. „Neboť Česko jako člen NATO nese spoluodpovědnost za světovou bezpečnost,“ prohlásil Zeman. Pro Zemana jde naopak o jeho poslední velitelské shromáždění v úřadu prezidenta, jak sám připomněl.

  Ocenil, že chce ministerstvo obrany koupit pro armádu bojové drony Heron 1 z Izraele. Bezpilotní prostředky jsou podle jeho slov účinné.

  Velitelské shromáždění se koná dvakrát ročně. Na počátku roku armádní velitelé hodnotí uplynulé období, na konci roku probírají úkoly a plány na ten příští. Většina jednání je neveřejná.

  Mezi hlavní témata patří bezpečnostní situace kvůli válce na Ukrajině a také další pomoc Kyjevu. Vláda před pár dny souhlasila, že se čeští vojáci zapojí do výcviku ukrajinských sil. Podle schváleného mandátu se bude jednat o pět rotací, z nichž na každé může být až 800 ukrajinských vojáků.

  Nesmíme ztratit ostražitost, varoval Fiala

  Premiér Petr Fiala (ODS) v projevu před veliteli uvedl, že ruská agrese na Ukrajině je kombinaci konvenčních a hybridních útoků. Zkušenosti chce promítnout do strategických dokumentů, jejichž úpravy chce vláda uskutečnit v příštím roce.

  Nedávný dopad raket na polské území podle Fialy ukázal, že riziko eskalace konfliktu vždy existuje. Česko proto podle premiéra nemůže ani na minutu ztratit ostražitost, protože čelí nebývalé kombinaci hrozeb. Jmenoval riziko útoků na kritickou infrastrukturu, ruské hybridní útoky a propagandu, ale také zneužívání migrace či destabilizaci trhu s energiemi.

  Ruská agrese na Ukrajině je podle něj tvrdou lekcí. „Ukazuje, že válčení na zemi, ve vzduchu a na moři není minulostí, jak někteří očekávali. Válka se nepřesunula, ale spíše rozšířila,“ prohlásil Fiala.

  Upozornil, že Rusko v posledním desetiletí systematicky podkopávalo mezinárodní řád, mnohokrát porušilo nepsaná pravidla mezinárodních vztahů i konkrétní dohody. Ukrajině je proto podle něj nutné pomáhat a přispívat k tomu, aby ruská agrese skončila co nejdřív.

  „Výcvik ukrajinských vojáků je další cesta, jak pomoci Ukrajincům v boji s ruskými agresory,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Kyjev má velký zájem o výcvik zdravotníků, chemiků, ženistů a také mechanizovaného praporu.

  Příští rok má být klíčový v souvislosti s několika strategickými nákupy pro armádu, především nákupem 210 pásových obrněnců pro přezbrojení těžké bojové brigády. Ministerstvo obrany finišuje jednání se švédskou stranou o pořízení osvědčených obrněnců CV90.

  Nové stroje mají nahradit zastaralá bojová vozidla pěchoty BVP-2. Dnes již bývalý náčelník generálního štábu Aleš Opata přesně před rokem nákup pásových obrněnců za více jak 50 miliard korun označil za otázku národní bezpečnosti.

  Pokračovat mají také vyjednávaní s USA o možném pořízení 24 nejmodernějších nadzvukových letounů páté generace F-35.

  Černochová chce vyšší ochotu k obraně

  Ještě letos v prosinci má armáda převzít první ze slíbených německých tanků Leopard 2. Česko má získat od Německa darem celkem 14 tanků starší modifikace A4 a vyprošťovací vozidlo na oplátku za dodávky tanků z armádních skladů na Ukrajinu.

  Podle ministryně obrany Jany Černochové je bezpečnost České republiky a celé Evropy přímo spjata s výsledkem války na Ukrajině. Česká materiální i politická podpora Ukrajině proto podle ní bude pokračovat.

  Černochova zdůraznila, že rychlá modernizace armády je nutnost, stejně jako zvyšování bojových schopností nebo připravenost na nové hrozby. „Doufat, že nepřítel nezaútočí, není plán a armáda musí být připravená ne překvapená,“ prohlásila.

  Úspěch na bojišti podle ní ale nepřináší jen nové technologické řešení v některé z oblastí, ale dovedné využití dostupných prostředků ve všech pěti bojových doménách a tomu podle ní musí odpovídat i další rozvoj české armády.

  Nová bévépéčka pro armádu mají vznikat v Česku. Do výroby se zapojí 30 firem

  „Na bojišti budoucnosti bude mít vedle dronů své místo nejen obrněná technika v podobě tanků a bojových vozidel pěchoty, ale i lehké pěší síly, vybavené těmi nejmodernějšími zbraňovými systémy, které jim propůjčí bezprecedentní letalitu,“ dodala.

  Stát rovněž podle ní musí mít připravené nejen odpovídající množství zbraní a munice, ale musí také disponovat schopností část těchto zbraní a munice vyrábět i zajistit jim servis.

  Válka na Ukrajině podle Černochová rovněž prokázala, jak důležité jsou početné, motivované a po všech stránkách připravené armádní zálohy. Chce proto v příštích letech klást důraz nejen na zvyšování velikosti aktivní zálohy i jejich schopností, ale i na využívání dalších nástrojů sloužících k posílení ochoty občanů pro obranu země, jako jsou dobrovolná vojenská cvičení a nově chystané dobrovolné převzetí branné povinnosti.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media