natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: bombardování Prahy, ultimátum v Bosně a ochrana olympiády

  8. února 2021  9:44
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 8. do 14. února, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  8. února 1995 se Severoatlantická rada rozhodla zahájit dialog s nečlenskými zeměmi z oblasti Středomoří. Byly naplánovány rozhovory s Tuniskem, Marokem, Egyptem,Mauretánií a Izraelem o bezpečnosti a stabilitě v této oblasti. K formátu se později přidaly země jako Alžírsko a Jordánsko a v současnosti se státy setkávají zejména v bilaterálním formátu NATO+1, ale také v multilaterálním NATO+7.

  Zdroje: NATO1, NATO2

  9. února 1994 vydalo NATO ultimátum pro bosensko-srbské síly. V něm Aliance požadovala, aby do 21. února buď stáhly svou těžkou výzbroj alespoň dvacet kilometrů od Sarajeva a umístily ji pod kontrolu OSN, nebo budou čelit vzdušným úderům NATO. Ultimátum představovalo odvážný nový krok v západní politice vůči Bosně, a protože hrozba vojenské akce se zdála být věrohodná, bosensko-srbské jednotky vyhověly požadavkům NATO. Do poloviny roku ale bylo obléhání obnoveno.

  Zdroj: Refworld

  10. února 2006 začaly Zimní olympijské hry v Turíně, na kterých se v rámci bezpečnostního zajištění podílela i Severoatlantická aliance poskytnutím letadel na ochranu bezletové zóny nad olympijským stadionem. Olympijské hry trvali do 26. února.

  Zdroj: NYTimes

  11. února 2004 byly všemi 19 členskými zeměmi NATO finálně ratifikovány přístupové protokoly pro sedm kandidátských států - Bulharsko, Estonsko, Litvu, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko - na členství v Alianci. Následně byly listiny uloženy u Ministerstva zahraničí Spojených států, jako depozitáře NATO, a státy generálním tajemníkem vyzvány k přistoupení do Aliance.

  Zdroj: NATO

  12. února 2020 se Česká republika a Švédsko stávají členy programu Aliance, který kromě jiného umožňuje nákup chytré a speciální munice pro dělostřelectvo.

  Zdroj: iDNES.cz

  13. února 1999 vyhlásil americký prezident Bill Clinton, že je připraven vyslat až 4 tisíce vojáků do Kosova jako součást mírové mise NATO.

  Zdroj: NYTimes

  14. února 1945 došlo v rámci druhé světové války k bombardování Prahy. Tato událost byla o to tragičtější, že ji různé historické archivy označují jako následek navigačního omylu. Původně měly být cílem německé Drážďany.

  Zdroje: iRozhlas, VHÚ

  luk natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media