natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: první impeachment, nástupy diktatur a první akce NATO

  25. února 2021  9:09
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 22. do 28. února, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  22. února 2005 se setkali vedoucí představitelé NATO s prezidentem Ukrajiny Viktorem Juščenkem a dohodli se na vzájemném posílení spolupráce, která trvá již od roku 1991. V současnosti má Ukrajina, jako jedna ze šesti dalších nečlenských zemí, nejvyšší kooperační status, který může nečlenská země NATO získat, takzvaný Enhanced Opportunity Partner.

  Zdroje: NATO, natoaktual.cz

  23. února 1955 se uskutečnilo první zasedání Organizace smlouvy o jihovýchodní Asii (SEATO), které cílem byla kolektivní obrana a blokace komunistických sil v jihovýchodní Asii. Organizace byla v roku 1976 formálně kvůli neefektivnosti rozpuštěna.

  Zdroj: history.co.uk

  24. února 1868 podstoupil Andrew Johnson jako první americký prezident proces obžaloby a odvolání z funkce, takzvaný impeachment, když reprezentanti dolní komory odhlasovali jeho schválení. Zajímavostí je, že tento proces se uskutečnil pouze z politických důvodů boje mezi republikány a demokraty.

  Zdroj: Senate.gov

  25. února 1948 převzali moc v Československu komunisté. Jejich vítězství oficiálně stvrdili květnové volby. Komunistická strana ovládala československou politiku až do sametové revoluce v roku 1989.

  Zdroj: History

  26. února 1990 Sovětský svaz odsouhlasil, že k 1. červenci dojde k stažení všech 73 500 vojáků z Československa.

  Zdroj: LA Times

  27. února 1933 došlo k požáru v budově Říšského sněmu, který se považuje za jednu klíčových události vedoucích k nastolení nacistické diktatury.

  Zdroj: Britannica

  28. února 1994 se uskutečnila první vojenská akce Severoatlantické aliance, kdy americká stíhací letadla sestřelila čtyři srbská válečná letadla zapojena do bombardovací mise, která porušovala bezletovou zónu nad Bosnou a Hercegovinou.

  Zdroj: History

  luk natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media