natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: Řecko a Turecko mezi spojenci a první základna na východě

  15. února 2021  11:37
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 15. do 21. února, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  15. února 2017 podepsali ministři obrany Německa, Rumunska a České republiky dohodu o prohloubení obranné spolupráce. Součástí dohody bylo rozhodnutí, že česká 4. brigáda rychlého nasazení a rumunská 81. mechanizovaná brigáda budou úzce spolupracovat s německou 10. obrněnou divizí a Divizí rychlé reakce.

  Zdroj: NATO

  16. února 2001 se týlová základna Taszár v jižním Maďarsku, využívaná americkými jednotkami, stala oficiální základnou Severoatlantické aliance. Jednalo se o první základna NATO v bývalém sovětském bloku.

  Zdroj: natoaktual.cz

  17. února 2000 začalo první společné štábní cvičení NATO a ZEU CMX/CRISEX 2000 zaměřené na krizové řízení. Cvičení se uskutečnilo v členských zemích NATO a ZEU, v sídlech obou organizací a na strategických velitelstvích aliance. Cílem cvičení bylo budování společné evropské bezpečnostní identity. Jeho úkolem bylo připravit mírovou operaci pod vedením ZEU, na kterou poskytla prostředky NATO. Cvičení skončilo 23. února.

  Zdroj: natoaktual.cz

  18. února 1952 vstoupilo Řecko a Turecko do řad členů Severoatlantické aliance. Jednalo se o první rozšíření aliance. Počet členů se po tomto rozšíření zvýšil ze zakládajících dvanácti na čtrnáct.

  Zdroj: NATO

  19. února 2018 NATO spustilo projekt na budování obranných kapacit Jordánska. Tento projekt, s plánovaným trváním na tři roky, pomáhá Jordánskému Národnímu středisku pro bezpečnost a krizový management dosáhnou plné operační způsobilosti a zvyšuje jordánské kapacity v oblastech národní odolnosti a pružnosti, vládní kontinuity a krizového managementu. Tento vlajkový projekt může probíhat díky přispění čtyř spojenců – Nizozemska, Německa, Norska a Turecka.

  Zdroj: NATO

  20. února 2003 byla spuštěna operace Display Deterrence. Nasazení souviselo s druhou válkou v zálivu a v rámci něho NATO vyslalo letouny AWACS a baterie protivzdušné obrany do Turecka. Operace trvala do 16. dubna 2003. Letouny AWACS absolvovaly 100 misí a nalétaly 950 letových hodin.

  Zdroj: freedomanatomy.com

  21. února 2013 posílily své partnerství NATO s Austrálií podpisem Individuálního partnerství a Kooperačního programu (IPCP). Tímto se dále prohloubí partnerství Aliance se státy asijsko-pacifického regionu.

  Zdroj: NATO

  jav natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media