natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: Španělská chřipka a rychlostní rekord špionážního Blackbirdu

  1. března 2021  18:52
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 1. do 7. března, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  1.-2. března 2000 se konalo historicky první pracovní zasedání Severoatlantické rady (NAC) na půdě partnerské země v ukrajinském Kyjevě za účasti velvyslanců NATO a generálního tajemníka organizace George Robertsona. Zasedání bylo zároveň první schůzkou komise Ukrajina-NATO konané v Kyjevě po 15 zasedáních v Bruselu.

  Zdroj: natoaktual.cz

  2. března 2000 ratifikoval ukrajinský parlament klíčové dohody o statusu jednotek účastnících se projektu Partnerství pro mír. Dohoda definuje status jednotek NATO a příslušníků ozbrojených sil států účastnících se tohoto programu.

  Zdroj: natoaktual.cz

  3. března 1990 navštívil český ministr zahraničních věcí Jiří Dienstbier centrálu NATO a navázal kontakt s generálním tajemníkem NATO Manfredem Wörnerem.

  Zdroj: natoaktual.cz

  4. března 1918 krátce po snídani se vojín americké armády Albert Gitchell hlásil v nemocnici ve Fort Riley v Kansasu. Stěžoval si na příznaky připomínající rýmu. Kolem poledne více než 100 dalších vojáků hlásilo obdobné symptomy. Tito vojáci jsou považováni za první případy historické chřipkové pandemie roku 1918, která později dostala název Španělská chřipka. Tato nemoc zabila 675 tisíc Američanů a dalších 20 až 50 milionů lidí po celém světě, čímž výrazně překonala oběti první světové války.

  Zdroj: history.com

  5. března 2010 navštívil Prahu generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Šlo o jeho první bilaterální návštěvu v této pozici. Rasmussen jednal s premiérem Janem Fischerem, ministrem zahraničí Janem Kohoutem a ministrem obrany Martinem Bartákem. Následně se setkal i s lídry parlamentu. Hlavními tématy jednání byla česká účast v misi v Afghánistánu, alianční protiraketová obrana a nová, v té době připravovaná, strategická koncepce Aliance.

  Zdroj: NATO

  6. března 1990 na prahu konce aktivní služby pokořil špionážní letoun SR-71 Blackbird veřejně transkontinentální rychlostní rekord. Letoun vzlétl z Edwardsovy letecké základny na západním pobřeží Spojených států, nad Pacifikem dotankoval za letu a vystartoval nadzvukovou rychlostí na rekordně rychlý let na opačné pobřeží do Washingtonu.

  Vzdálenost zvládl za 1 hodinu 8 minut a 17 sekund. Konkrétní letoun, pokořitel rekordu, byl následně umístěn v Smithsonově institutu, protože americké letectvo tento typ z důvodu krácení rozpočtu vyřadilo ze služby.

  Zdroj: LA Times

  7. března 1876 teprve devětadvacetiletý Alexander Graham Bell obdržel patent pro svůj revoluční vynález – telefon. Rozený Skot, který se později s rodinou přestěhoval do Bostonu v americkém státě Massachusetts, byl velice zaujatý myšlenkou přenosu řeči pomocí drátů na velké vzdálenosti.

  Toho se mu podařilo dosáhnout vylepšováním telegrafu, který do té doby umožňoval pouze jednosměrnou komunikaci a zprávy mohly být přenášeny pouze mezi telegrafními stanicemi a následně odevzdávány příjemcům. První úspěšný telefonát se uskutečnil jen tři dny po schválení patentu 10. března mezi samotným Bellem a jeho asistentem Watsonem.

  Zdroj: history.com

  jav natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media