natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: Havel poprvé v centrále NATO, pohotovost kvůli Kosovu

  15. března 2021  8:06
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 15. do 21. března, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  15. března 2000 rozhodla stálá rada NATO v Bruselu o vyslání francouzských a italských jednotek k posílení mezinárodních sil v severním Kosovu. Rada očekávala posily i z ostatních členských zemí. Francie a Itálie vyhověly požadavku vrchního velitele sil NATO v Evropě Wesleyho Clarka o posílení jednotek v oblasti Kosovské Mitrovice, která byla dlouhou dobu dějištěm násilí mezi místními Srby a Albánci. NATO tímto aktem vyslalo do Kosova dalších 1100 vojáků, Francie 700 a Itálie 400.

  Zdroj: natoaktual.cz

  16. března 1999 přidělil infrastrukturní výbor NATO České republice částku v hodnotě 61 milionů korun na přípravu projektů na výstavbu infrastruktur pro nové radary.

  Zdroj: natoaktual.cz

  17. března 1999 se Česká republika poprvé zúčastnila jako řádný člen NATO jednání Stálého smíšeného výboru NATO-Rusko.

  Zdroj: natoaktual.cz

  18. března 2004 absolvoval jednodenní návštěvu Prahy generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. V rámci rušného programu se setkal s nejvyššími představiteli státních institucí, a to především s prezidentem Václavem Klausem, premiérem Vladimírem Špidlou, ministrem zahraničních věcí Cyrilem Svobodou, ministrem obrany Miroslavem Kostelkou a dalšími. Scheffer v Praze diskutoval o svých prioritách před nadcházejícím summitem NATO v Turecku. Zúčastnil se zároveň oslav pátého výročí českého vstupu do Aliance. Jeho tour pokračovala z Prahy na Slovensko, do Bratislavy.

  Zdroj: NATO

  19. března 2000 proběhlo v Kosovu vojenské cvičení pod názvem „Dynamická reakce 2000“. Celkem se ho účastnilo 1500 vojáků z USA, Argentiny, Nizozemska, Polska a Rumunska.

  Zdroj: natoaktual.cz

  20. března 1991 Navštívil prezident ČSFR Václav Havel, jako první hlava postkomunistického státu, sídlo NATO.

  Zdroj: natoaktual.cz

  21. března 1999 generální tajemník NATO Javier Solana konzultoval možnosti vojenských akcí proti Jugoslávii s premiéry členských zemí Severoatlantické aliance a s Organizací spojených národů. Pohotovost pro letadla NATO, připravená k úderům proti Srbům, byla zvýšena ze 48 na „několik hodin“.

  Zdroj: natoaktual.cz

  jav natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media