natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: Češi ve vietnamské válce a obnovení vztahů s Kubou

  6. dubna 2021  8:44
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 5. do 11. dubna, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  5. dubna 1945 bylo přijato programové vyhlášení nové československé vlády, známe jako Košický vládní program. Dokument obsahoval cíle věnující se úsilí o ukončení války, deklaraci podpory Rudé armádě či snahu o přímý vojenský příspěvek k osvobození. Program také předpokládal změny v národním hospodářství, vymezoval zásady zahraniční politiky, či kroky k obnově poválečného života.

  Zdroj: Vlada.cz

  6. dubna 2009 představil generální ředitel Agentury pro konzultace, velení a řízení NATO virtuální zasedací místnost s vysokým rozlišením, umožňující přenos konferencí v životní velikosti a výrazná technologická vylepšení proti dosud užívaným způsobům.

  Zdroj: NATO

  7. dubna 1952 dorazil do Československa druhý z repatriačních transportů Čechoslováků, kteří bojovali na straně francouzské cizinecké legie v první vietnamské válce.

  Zdroj: ÚSTR

  8. dubna 2005 se NATO podílelo na leteckém zabezpečení vzdušného prostoru během pohřbu papeže Jana Pavla II. Na základnu Aliance v Římě bylo například odkloněno letadlo kvůli zprávě, že se na palubě nachází bomba. Zpráva nakonec nebyla potvrzena.

  Zdroj: NATO, BBC

  9. dubna 1865 skončila Americká občanská válka, když byl generál Konfederace Robert E. Lee nucen se vzdát generálovi Unie Ulysses S. Grantovi.

  Zdroj: History.com

  10. dubna 1992 se uskutečnilo první setkání Vojenského výboru NATO s ministry obrany a náčelníky generálních štábů zemí střední a východní Evropy.

  Zdroj: natoaktual.cz

  11. dubna 2015 se po padesáti letech setkali americký prezident Barack Obama a kubánsky prezident Raul Castro, aby obnovili přerušené diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi. V červenci pak došlo ke znovuotevření ambasád.

  Zdroj: NYTimes

  luk natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media