26. dubna 1986 se v blízkosti ukrajinského města Pripjať odehrála nejhorší jaderná katastrofa v historii. Při testování explodoval jeden ze čtyř reaktorů jaderné elektrárny Černobyl. Přímo v souvislosti s výbuchem zemřelo 32 lidí. Na následky způsobené rozšířením obrovského množství radioaktivního materiálu, který se dostal do ovzduší v následujících dnech a letech zemřelo až několik tisíc dalších. Evakuace města Pripjať začala následující den a jeho obyvatelé se do svých domovů už nevrátili. Sovětské autority zpočátku katastrofu nepřiznávaly a až poté, co švédské stanice na monitorování radiace vzdálené 800 kilometrů od elektrárny zaznamenaly 40procentní nárůst radiace, sovětská strana přiznala, že k jaderné katastrofě došlo. Poslední z reaktorů byl odstaven až v roce 2000 a od té doby je elektrárna uzavřena.
Zdroj: History.com
27. dubna 1945 byl při pokusu o útěk zadržen a zajat italský fašistický diktátor Benito Mussolini. Ten se snažil v koloně společně s dalšími fašisty a německými vojáky dostat na sever země k švýcarským hranicím. Jeho zajetí nezabránilo ani to, že se pokusil maskovat jako příslušník německé Luftwaffe.
Zdroj: History.com
28. dubna 1945 byl pouhý den po zatčení, během neúspěšném pokusu o opuštění Itálie, Benito Mussolini se svou milenkou Clarou Petacci zastřelen partyzány. Následně byla jejich těla převezena do Milána, kde byla veřejně pověšena za nohy napospas masám.
Zdroj: History.com
29. dubna 1990 začala v blízkosti Brandenburské brány demolice Berlínské zdi. Kromě obnovení cestování mezi východním a západním Berlínem to přineslo také obchodování s kousky zdi, které symbolizovaly tuto nikoliv pozitivní, přesto stále ikonickou stavbu a symbol rozdělení světa na východ a západ. První části zdi byly vyhlášeny za historickou památku rovněž v tomto roce.
Zdroj: Germanculture
30. dubna 1998 zazněla z úst místopředsedy Senátu ČR věta: „Oznamuji Senátu, že v této chvíli celý Parlament přijal smlouvu a žádost o přijetí k Severoatlantické smlouvě a jsem rád, že v této historické chvíli se Senát takto zachoval“. Tímto verdiktem byl vysloven souhlas se vstupem České republiky do NATO. Z přítomných 69 senátorů hlasovalo pro vstup 63 a jenom 3 byli proti.
Zdroj: Senat.cz
1. května 2004 byla Evropská unie rozšířena o deset nových členů, mezi nimi i o Českou republiku. Spolu s ČR do unie vstoupily všechny země V4 – Polsko, Maďarsko a Slovensko. Přistoupily také všechny tři pobaltské státy – Estonsko, Lotyšsko a Litva. A desítku uzavíraly Kypr, Malta a Slovinsko. Nově tak EU měla 25 členů.
Zdroj: Europa.eu
2. května 2011 byl v rámci přísně tajné operace zabit vůdce teroristické organizace Al-Kajda Usáma Bin Ládin. Operaci nařídil americký prezident Barack Obama a byla vykonána speciální jednotkou SEAL. Prezident Obama nazval tento den „dobrým dnem pro Ameriku“ a vyhlásil, že svět je díky tomu bezpečnějším místem.
Zdroj: BBC