natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: znovuzvolení Masaryka, blokáda Libye a nálety na Jugoslávii

  22. března 2021  9:04
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 22. do 28. března, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  22. března 2011 zareagovala Aliance na výzvu OSN k zabránění dodávek zbraní a jiných materiálů do Libye a souhlasila se zahájením operace k dodržování zbrojního embarga. Postupně začaly flotily NATO ve Středomoří přerušovat dodávky po námořní trase. Později byla nad územím prosazena bezletová zóna.

  Zdroj: NATO

  23. března 1999 vyslovila Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky souhlas s vysláním nevyzbrojeného dopravního letounu An-26 a personálu armády k plnění úkolů v rámci mírové mise v Kosovu.

  Zdroj: PSP.cz

  24. března 1999 začaly nálety na území tehdejší Jugoslávie s cílem ukončit aktivity jugoslávských ozbrojených sil v Kosovu, což byla zároveň první bojová mise Aliance proti suverénnímu státu. Akce trvala 78 dní, do 10. června 1999. Stala se terčem obrovské kritiky kvůli civilním obětem a vedení bez mandátu Rady bezpečnosti OSN.

  Zdroj: iDNES.cz

  25. března 1999 skončil summit Aliance ve Washingtonu, který probíhal od 23. března. Schůzka byla významná z pohledu připomenutí si padesátého výročí založení Severoatlantické aliance, ale i řadou přijatých dokumentů, které představovaly plán pro 21. století, včetně revize Strategického konceptu s přihlédnutím na nejaktuálnější výzvy nastávajícího období.

  Zdroj: NATO

  26. března 2003 Aliance oficiálně podepsala přístupové protokoly se sedmi kandidátskými státy na členství – Bulharskem, Estonskem, Lotyšskem, Litvou, Rumunskem, Slovenskou republikou a Slovinskem.

  Zdroj: NATO(1), NATO(2)

  27. března 2020 přistoupila do NATO Severní Makedonie, která se tak stala třicátým členem Aliance. Severní Makedonie na vstup čekala víc než dvacet let, zejména kvůli geografickému označení Makedonie, kterým Řecko nazývá oblasti na severu své země. I během tohoto období se ale aktivně zapojovala do misí NATO, například v Kosovu.

  Zdroj: natoaktual.cz

  28. března 1920 byl Tomáš Garrigue Masaryk, označován jako otec a zakladatel novodobého československého státu, podruhé zvolen prezidentem Československa (poprvé v roce 1918).

  Zdroj: hrad.cz

  luk natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media