natoaktual.cz

Minuta týdne: Češi ve vietnamské válce a obnovení vztahů s Kubou

6. dubna 2021  8:44
Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 5. do 11. dubna, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  
Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

5. dubna 1945 bylo přijato programové vyhlášení nové československé vlády, známe jako Košický vládní program. Dokument obsahoval cíle věnující se úsilí o ukončení války, deklaraci podpory Rudé armádě či snahu o přímý vojenský příspěvek k osvobození. Program také předpokládal změny v národním hospodářství, vymezoval zásady zahraniční politiky, či kroky k obnově poválečného života.

Zdroj: Vlada.cz


6. dubna 2009 představil generální ředitel Agentury pro konzultace, velení a řízení NATO virtuální zasedací místnost s vysokým rozlišením, umožňující přenos konferencí v životní velikosti a výrazná technologická vylepšení proti dosud užívaným způsobům.

Zdroj: NATO


7. dubna 1952 dorazil do Československa druhý z repatriačních transportů Čechoslováků, kteří bojovali na straně francouzské cizinecké legie v první vietnamské válce.

Zdroj: ÚSTR


8. dubna 2005 se NATO podílelo na leteckém zabezpečení vzdušného prostoru během pohřbu papeže Jana Pavla II. Na základnu Aliance v Římě bylo například odkloněno letadlo kvůli zprávě, že se na palubě nachází bomba. Zpráva nakonec nebyla potvrzena.

Zdroj: NATO, BBC


9. dubna 1865 skončila Americká občanská válka, když byl generál Konfederace Robert E. Lee nucen se vzdát generálovi Unie Ulysses S. Grantovi.

Zdroj: History.com


10. dubna 1992 se uskutečnilo první setkání Vojenského výboru NATO s ministry obrany a náčelníky generálních štábů zemí střední a východní Evropy.

Zdroj: natoaktual.cz


11. dubna 2015 se po padesáti letech setkali americký prezident Barack Obama a kubánsky prezident Raul Castro, aby obnovili přerušené diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi. V červenci pak došlo ke znovuotevření ambasád.

Zdroj: NYTimes

luk natoaktual.cz
zpět na článek