natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: Wilson, hymna NATO a vznik Sovětského svazu

  28. prosince 2020  13:20
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 28. prosince do 3. ledna, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  28. prosince 1856 se narodil Woodrow Wilson, 28. prezident Spojených států amerických. V průběhu první světové války představil takzvaných čtrnáct bodů na zabezpečení míru. Výrazně se zasloužil o vznik Společnosti národů (předchůdce Organizace spojených národů) po první světové válce. Paradoxně právě Spojené státy do Společnosti nevstoupili.

  Zdroj: Britannica

  29. prosince 2006 se Polsko formálně připojilo k aliančnímu programu včasné výstrahy AWACS a stalo se tak po Maďarsku jen druhou z „nových“ členských zemí. Program slouží na podporu boje proti terorismu, ochranu vzdušného prostoru (například při pořádaní velkých akcí), či reakci na krize.

  Zdroj: NATO

  30. prosince 1922 vstoupila do platnosti smlouva vytvářející Svaz sovětských socialistických republik, který patřil mezi nejmocnější a nejvlivnější velmoci na světe. Zahrnoval patnáct republik a rozpuštěn byl po rozpadu komunistické vlády v roce 1991.

  Zdroj: history.com

  31. prosince 1946 americký prezident Harry S. Truman oficiálně prohlásil ukončení všech nepřátelských akcí druhé světové války.

  Zdroje: YOUTUBE, Precidency 

  1. ledna 2015 byla spuštěna operace Resolute Support v Afghanistánu. Cílem mise je poskytování poradenství, výcviku a pomoci Afghánským národním a obranným a bezpečnostním silám. Česká republika se do mise aktivně zapojuje a dle mandátu, schváleného vládou a parlamentem, může být v misi nasazených 390 vojáků.

  Zdroje: Resolute Support, Armáda ČR

  2. ledna 1996 vstoupili do severní Bosny první americké jednotky, kterých úkolem mělo být udržení míru mezi bosenskými Srby a muslimy na základě prosincové Daytonské dohody. Díky této operaci se Alianci podařilo v regionu nastolit trvalý, i když ne stabilní, mír.

  Zdroj: BBC

  3. ledna 2018 přijala Severoatlantická aliance poprvé v historii svou oficiální hymnu. Její vývoj začal již koncem 50. let v různých verzích, avšak nejúspěšnější se stal tzv. „Hymnus NATO“, který složil kapitán André Reichling, dirigent lucemburské vojenské skupiny. Skladba nemá žádný text a hraje ji dvacet hudebních nástrojů.

  Zdroje: NATO(1), NATO(2)

  luk natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media