natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: létající V-1, rezignace Gorbačova a demokratické Španělsko

  21. prosince 2020  8:56
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 21. do 27. prosince, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  21. prosince 1996 začala na území Bosny a Hercegoviny operace SFOR na základě rezoluce Rady Bezpečnosti OSN č. 1088 z 12. prosince 1996. Hlavními cíli mise byla stabilizace míru, který byl implementován předcházející operací IFOR a prosazování výsledků Všeobecné rámcové dohody o míru v Bosně a Hercegovině (Daytonská dohoda). Do operace se zapojila i Česká republika a v operacích IFOR, SFOR a SFOR II se dohromady vystřídalo na 6300 příslušníků AČR.

  Zdroj: natoaktual.cz

  22. prosince 2005 se k aliančnímu programu AWACS oficiálně připojilo Maďarsko čímž doplnilo 14 (v současnosti již 17) členských zemí. Letadla AWACS, která jsou přezdívána také „oči NATO ve vzduchu“, jsou vybavena výkonnými technologiemi zejména těmi radarovými a komunikačními a umožňují monitorování rozsáhlých oblastí a sdělování zjištěných poznatků spojeneckým velícím centrům na zemi i na moři. Česká republika se k programu přidala 1. ledna 2010.

  Zdroj: NATO, vlada.cz

  23. prosince 1919 byla spuštěna na vodu loď USS Relief (AH-1). Jednalo se o nemocniční loď amerického námořnictva. Výjimečná byla skutečností, že se jednalo o úplně první americkou loď, která byla od kýlu stavěná právě jako nemocniční. To znamená, že nevznikla přestavbou dopravní nebo nákladní lodě. USS Relief měla kapacitu 500 ležících pacientů a za svoji službu ve 2. světové válce si vysloužila 5 bojových hvězd a ze služby byla vyřazena 19. července 1946.

  Zdroj: U.S. NAVY

  24. prosince 1942 uskutečnila svůj první poháněný let s pozemním startem v německé testovací oblasti Peenemünde nechvalně známá německá „létající bomba“ V-1. Tato zbraň patřila mezi takzvané Hitlerovi zázračné zbraně, které měli zvrátit průběh války. Ani navzdory tomu, že bylo odpáleno přes 23 tisíc raket V-1 se tento cíl dosáhnout nepodařilo.

  Zdroj: Air Force Magazine, Donald Nijboer, Meteor I vs V1 Flying Bomb: 1944

  25. prosince 1991 rezignoval v televizním přenosu Michail Sergejevič Gorbačov na funkci prezidenta Sovětského svazu. Vzhledem na skutečnost, že Sovětský svaz v tom čase existoval de facto už jenom formálně jednalo se o krok spíše symbolický.

  Zdroj: BBC

  26. prosince 1980 byl do služby u Aeroflotu zařazen letoun Il-86. Jednalo se o první širokotrupý dopravní letoun sovětské produkce. Letadlo mělo pověst vysoce spolehlivého stroje. Za přibližně 30 let služby došlo pouze k jediné nehodě tohoto typu. V 80. letech tento stroj obsluhoval také zpáteční linku Moskva – Praha.

  Zdroj: globalsecurity.org

  27. prosince 1978 podepsal král Juan Carlos I španělskou ústavu čímž se Španělsko stalo demokracií. Španělé přijali novou demokratickou ústavu rozhodným hlasováním v referendu 6. prosince 1978. Vstupem do platnosti ústava ukončila bezmála čtyřicetiletou vládu fašistického diktátora Francisca Franca.

  Zdroj: The Guardian

  jav natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media