natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: připojení Irska, Solana a síly rychlé reakce

  1. prosince 2020  19:39
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 1. do 6. prosince, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  1. prosince 1999 se k aliančnímu programu Partnerství pro mír (Partnership for peace) připojilo Irsko. To je tradičně považováno za vojensky neutrální stát. Cílem tohoto vzájemného partnerství je zlepšování schopností obranných sil a účast irských jednotek na mezinárodních mírových misích pod mandátem Organizace spojených národů (OSN).

  V současnosti je Irsko zapojeno v několika misích OSN, Evropské unie a Severoatlantické aliance. V roce 1999 začalo působit v rámci alianční mise KFOR jako logistická podpora a za jeho největší úspěch je považováno velení jednoho z pěti mnohonárodních regionálních velitelství. V minulosti irské jednotky působily například v Afghánistánu (mise ISAF).

  Zdroje: NATO, Irish Defence Forces 

  2. prosince 2014 vyhlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po zasedání ministrů zahraničních věcí členských států NATO v Bruselu dohodu o vytvoření vojenských jednotek rychlé reakce. Síly měly sloužit jako ochrana před Ruskem a jinými hrozbami. Jednotky měly být schopné reagovat do 48 hodin od aktivace. Jejich vznik byl naplánován již na začátek roku 2015 s cílem vytvoření trvalého uskupení. Šlo o nejvýznamnější krok v posílení kolektivní obrany od konce studené války.

  Zdroje: NATO 1, NATO 2

  3. a 4. prosince 2019 se v Londýně konal summit NATO, který kromě jiných důležitých témat připomněl 70. výročí vzniku Severoatlantické aliance. Při této příležitosti jsme připravili speciální přílohu s výběrem článků a komentářů, které se věnují probíraným tématům jako 5G, hybridní hrozby, Rusko a Čína, či vzdušná ochrana Pobaltí.

  5. prosince 1995 byl na post generálního tajemníka NATO zvolen španělský diplomat Javier Solana. Stal se tak v pořadí devátým lídrem Severoatlantické aliance, za jehož působení se uskutečnily první alianční operace, vznikla Rada euroatlantického partnerství či došlo k rozšíření Aliance o země bývalé Varšavské smlouvy (včetně České republiky).

  Jeho vyjednávání s ruským ministrem zahraničí Jevgenijem Primakovem přispěla k uzavření Zakládajícího aktu o vzájemných vztazích, spolupráci a bezpečnosti mezi NATO a Ruskou federací. Pro zjednodušení a zefektivnění spolupráce byla zřízena Stálá společná rada NATO-Rusko, předchůdce dnešní Rady NATO-Rusko.

  Zdroje: Natoaktual, NATO

  luk natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media