natoaktual.cz

Rozšiřování NATO

Vstup Finska a Švédska
do Severoatlantické aliance

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: Clinton v Praze, Palachova smrt a první katapultáž

  11. ledna 2021  11:59
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 11. do 17. ledna, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  11. – 12. ledna 1994 navštívil americký prezident Bill Clinton Prahu, kde jednal s českými politickými reprezentanty a prezidenty Visegrádské čtyřky o integraci do programu Partnerství pro mír, vojenské spolupráci při misích a operacích. Prezident Václav Havel tento krok nazval „jako první krok k NATO“.

  Zdroje: CT24, US GOV

  13. ledna 1942 se německý pilot Helmut Schenck stal první známou osobou, která využila vystřelovací sedadlo proudové stíhačky (Heinkel He-280) k opuštění letadla v nouzové situaci.

  Zdroj: YouTube

  14. ledna 1943 se v Casablance uskutečnilo střetnutí Spojenců za účasti amerického prezidenta Franklina Roosevelta, ministerského předsedy Velké Británie Winstona Churchilla, či vůdců Svobodné Francie Charlese de Gaulle a Henriho Girauda. Její účelem bylo strategické plánovaní postupů v druhé světové válce. Roosevelt se zároveň při této příležitosti stal prvním americkým prezidentem, který uskutečnil zámořský let.

  Zdroj: BBC

  15. ledna 2003 získala skupina pro civilně-vojenskou spolupráci (CIMIC) Sever (CIMIC North) status mezinárodního vojenského velitelství NATO. Nadnárodní projekt sponzorovaný mimo jiných i Českou republikou začal svoji působnost již v roce 2000 s cílem poskytovat podporu operacím NATO, výcvik specialistů, či taktické kurzy.

  Zdroj: NATO

  16. ledna 1969 se na protest proti sovětské okupaci Československa upálil na Václavském náměstí dvacetiletý student Jan Palach. Zemřel tři dny po svém činu.

  Zdroj: slavne-dny.cz

  17. ledna 1946 se v Londýně uskutečnilo první zasedání Bezpečnostní rady Organizace spojených národů. Na programe byla například prezentace zprávy Přípravné komise, doporučení o volbě generálního tajemníka Valnému shromáždění OSN, či volba předsedy Bezpečnostní rady.

  Zdroje: OSN 1, OSN 2

  luk natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media