natoaktual.cz

Minuta týdne: Wilson, hymna NATO a vznik Sovětského svazu

28. prosince 2020  13:20
Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 28. prosince do 3. ledna, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  
Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

28. prosince 1856 se narodil Woodrow Wilson, 28. prezident Spojených států amerických. V průběhu první světové války představil takzvaných čtrnáct bodů na zabezpečení míru. Výrazně se zasloužil o vznik Společnosti národů (předchůdce Organizace spojených národů) po první světové válce. Paradoxně právě Spojené státy do Společnosti nevstoupili.

Zdroj: Britannica


29. prosince 2006 se Polsko formálně připojilo k aliančnímu programu včasné výstrahy AWACS a stalo se tak po Maďarsku jen druhou z „nových“ členských zemí. Program slouží na podporu boje proti terorismu, ochranu vzdušného prostoru (například při pořádaní velkých akcí), či reakci na krize.

Zdroj: NATO


30. prosince 1922 vstoupila do platnosti smlouva vytvářející Svaz sovětských socialistických republik, který patřil mezi nejmocnější a nejvlivnější velmoci na světe. Zahrnoval patnáct republik a rozpuštěn byl po rozpadu komunistické vlády v roce 1991.

Zdroj: history.com


31. prosince 1946 americký prezident Harry S. Truman oficiálně prohlásil ukončení všech nepřátelských akcí druhé světové války.

Zdroje: YOUTUBE, Precidency 


1. ledna 2015 byla spuštěna operace Resolute Support v Afghanistánu. Cílem mise je poskytování poradenství, výcviku a pomoci Afghánským národním a obranným a bezpečnostním silám. Česká republika se do mise aktivně zapojuje a dle mandátu, schváleného vládou a parlamentem, může být v misi nasazených 390 vojáků.

Zdroje: Resolute Support, Armáda ČR


2. ledna 1996 vstoupili do severní Bosny první americké jednotky, kterých úkolem mělo být udržení míru mezi bosenskými Srby a muslimy na základě prosincové Daytonské dohody. Díky této operaci se Alianci podařilo v regionu nastolit trvalý, i když ne stabilní, mír.

Zdroj: BBC


3. ledna 2018 přijala Severoatlantická aliance poprvé v historii svou oficiální hymnu. Její vývoj začal již koncem 50. let v různých verzích, avšak nejúspěšnější se stal tzv. „Hymnus NATO“, který složil kapitán André Reichling, dirigent lucemburské vojenské skupiny. Skladba nemá žádný text a hraje ji dvacet hudebních nástrojů.

Zdroje: NATO(1), NATO(2)

luk natoaktual.cz
zpět na článek