natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda přezbrojí na švédské obrněnce CV90. Vláda schválila nákup bévépéček

  24. května 2023  15:27
  Vláda ve středu schválila nákup 246 švédských bojových vozidel pěchoty CV90 za 59,7 miliard korun ze Švédska. Nahradí zastaralá bojová vozidla pěchoty BVP. Obrana nakonec pořídí více vozidel, než původně zvažovala.  

  Obrněnec CV90 pro českou armádu na testovacím polygonu výrobce Hägglunds poblíž švédského městečka Örnsköldsvik | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  Nákup oznámil premiér Petr Fiala.

  Středečním rozhodnutím vlády Česká republika úspěšně dokončila jednání se švédskou vládou, švédskou obrannou organizací FMV a společností BAE Systems/Hägglunds.

  Hodnota kontraktu 59,7 miliardy korun. Dohoda poskytuje vysoce schopná vozidla pro české vojáky a zároveň zajišťuje českému průmyslu významnou roli v programu.

  Česká republika od Švédska koupí 246 kusů CV90 včetně 29 dílenských vozidel, náhradních dílů a dalšího příslušenství celkem za přibližně 59,7 miliard korun včetně DPH. Armáda původně poptávala 210 kusů a možnost opce na dalších 36 kusů v budoucnosti, nakonec však bylo rozhodnuto pořídit rovnou všech 246 kusů.

  Cenová nabídka zbrojovky platila do konce června.

  Český průmysl by se na zakázce měl podílet 40 procenty. Pro až 30 českých firem, které se mají na zakázce podílet, to znamená přes 18 miliard korun z celkové ceny kontraktu.

  Výrobce během bezpečnostního veletrhu IDET, který právě začal v Brně, oznámil, že uzavřel poslední dohody s českými dodavateli a partnery.

  „CV90 bude pro Českou republiku a její armádu přínosem toto v boji osvědčené bojové vozidlo pěchoty se špičkovou kombinací mobility, palebné síly, ochrany a potenciálu budoucího růstu,“ řekl Tommy Gustafsson-Rask, generální ředitel společnosti BAE Systems Hägglunds ve švédském Örnsköldsviku.

  „Tato zakázka představuje také významné vítězství pro český průmysl, které bude trvat desítky let,“ dodal.

  Česká armáda získá nejnovější verzi obrněnce, označovanou jako CV90MkIV a to hned v sedmi variantách. Obrněnec je vybaven nejnovějšími pokročilými schopnostmi a digitálními technologiemi.

  Česko bude devátou zemí vyzbrojenou vozidly CV90. Výrobce už dodal více než 1 400 vozidel CV90 v 17 variantách pro evropské země, z nichž pět je členy NATO. Nedávno si CV90 pro své ozbrojené síly vybralo také sousední Slovensko.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media