natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Při bombovém útoku v Kábulu zemřelo 13 vojáků USA. Biden chce odvetu

  27. srpna 2021  11:53,  aktualizováno  16:53
  Ke dvěma čtvrtečním bombovým útokům na kábulském letišti se přihlásil takzvaný Islámský stát. Zemřelo při něm 13 amerických vojáků a nejméně 100 afghánských civilistů. Americký prezident Joe Biden slíbil odvetu s tím, že „strůjce útoku zaplatí“.  

  Znázornění míst bombových útoků na letišti v Kábulu | foto: natoaktual.cz

  Dvě exploze se v bezprostřední blízkosti kábulského letiště ozvaly ve čtvrtek odpoledne. V okolí letiště, které střeží bojovníci Tálibánu, se v posledních dnech kvůli evakuačním letům shromažďují tisíce lidí. 

  K zodpovědnosti za sebevražedné útoky, při kterých zemřelo 13 amerických vojáků a nejméně 100 civilistů, se přihlásil takzvaný Islámský stát (IS).

  Mluvčí Pentagonu John Kirby potvrdil, že výbuchy byly součástí „komplexního útoku“, který zasáhl americké vojáky i civilisty.

  Podle generála Franka McKenzieho po explozích propukla přestřelka. Při útoku na místě zemřelo 12 amerických vojáků a 15 nich bylo zraněno. Později americké velení číslo upřesnilo na 13 obětí.

  Pentagon potvrdil, že výbuchy v okolí letiště byly dva. K jednomu došlo u jedné z bran do prostoru letiště, označované jako „Brána Abbey“, další v blízkosti nedalekého hotelu Baron. Tálibán uvedl, že k výbuchům došlo v oblasti, která je pod kontrolou amerických sil.

  Americký prezident Joe Biden v reakci uvedl, že Spojené státy takový útok neodpustí. Padlé vojáky označil za hrdiny a slíbil odvetu. „Ulovíme vás a přinutíme zaplatit,“ prohlásil ke strůjcům útoku.

  Jak podotkl, evakuace z Kábulu budou pokračovat dál a nařídil velení přijmout maximální opatření k ochraně jednotek na letišti. „Nenecháme se odradit teroristy. Dostaneme všechny Američany ven,“ slíbil.

  Mluvčí Bílého domu Jen Psaki podotkla, že před stažením amerických sil 31. srpna nebude možné evakuovat každého Afghánce, který si přeje ze země odjet. země. Podle ní ovšem neexistuje žádný konečný termín ohledně závazku evakuovat všechny Američany a to i po stažení amerických vojsk ze země. Nicméně evakuace civilistů z Kábulu byla po čtvrtečních útocích u letiště urychlena.

  Tálibán, který se znovu po odchodu spojenců chopil moci v zemi, teroristické útoky odsoudil. „Islámský emirát ostře odsuzuje bombový útok na civilisty na letišti v Kábulu, ke kterému došlo v oblasti, kde za bezpečnost odpovídají americké síly. Islámský emirát věnuje značnou pozornost bezpečnosti a ochraně svého lidu a síly zla budou rázně zastaveny,“ napsal mluvčí Tálibánu na twitteru.

  Politici odsoudili útok a kritizovali rychlé stažení

  Událost komentovala řada českých politiků. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) útoky v Kábulu opět ukázaly zrůdnost terorismu. „Je to jen další důkaz toho, že evakuace našich lidí byla správná, protože situace na místě se nadále zhoršuje,“ konstatoval.

  Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše terorismus nelze tolerovat ani bagatelizovat. „Odchod z Afghánistánu v režii prezidenta Bidena se bohužel změnil v krveprolití. Stále více se ukazuje, že odchod ze dne na den byla špatná strategie. Je mi líto zmařených životů civilistů a vojáků, kterým k cestě domů chybělo jen pár hodin. Čest jejich památce,“ uvedla například šéfka sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media