natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ukázková evakuační operace, pochválil vojáky náčelník štábu Opata

  24. srpna 2021  6:26
  Tři letecké speciály do Afghánistánu a zpět během čtyř dnů, rychlá evakuace české ambasády i záchrana afghánských spolupracovníků. Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty armáda v uplynulých dnech předvedla ukázkovou operaci.  

  Náčelník generálního štábu Aleš Opata | foto: Armáda ČR

  „Byla to ukázkově provedená evakuační operace. Takhle to cvičíme a přesně takhle to má vypadat. Všem za to děkuju!“ uvedl Opata ve svém poděkování vojákům, kteří se na náročné operaci podíleli.

  Připomněl, že první evakuační speciál odstartoval z Prahy jen 5 hodin a 40 minut od politického rozhodnutí a český armádní letoun tak jako jeden z mála dokázal v Kábulu už v neděli 15. srpna bezpečně přistát a odletět.

  „Bezpečně jsme evakuovali ambasádu, členy vojenské ochrany, spolupracovníky ministerstva zahraničí a naše tlumočníky s rodinami. Tři letadla plná lidí,“ konstatoval.

  Armád podle jeho slov odvedla dobrou práci na operační a strategické úrovni. „Někdo to všechno musel rychle naplánovat, akceptovat rozumnou míru rizika a rázně se zaměřit na efektivní dosažení cíle,“ dodal.

  Opata ocenil nejen nasazení vzdušných sil, kdy letecké speciály byly prakticky nepřetržitě čtyři dny ve vzduchu a střídaly se jen posádky. Generál poděkoval pilotům a základně dopravního letectva ve Kbelích za osobní nasazení, jak se vypořádali se složitou situací v Kábulu na letišti.

  Výbornou práci odvedli podle jeho slov rovněž vojáci při plnění taktických úkolů na zemi. Ochranná služba vojenské policie musela evakuovat naši ambasádu v časovém stresu, naložit citlivý materiál, vyhledat a dostat do prvních dvou letů afghánské spolupracovníky s rodinami.

  „Nejsložitější podmínky jsme museli řešit při třetím letu, kdy už jsme neměli na místě žádné vojáky. Děkuju za perfektní výkon extrakčnímu týmu, který jsme museli vyslat. Naše speciální síly ukázaly, že mají schopnost zareagovat na národní krizi v řádu hodin,“ řekl. Poprvé tak potvrdil, že do operace byla povolána také elitní jednotka speciálních sil.

  Opata upozornil, že souběžně s evakuační operací se rozběhla příprava a zajištění armádních zařízení, kde evakuovaní občané Afghánistánu v současnosti podstupují azylovou proceduru.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media