„Dnes symbolicky završujeme největší a nejdelší operační nasazení české armády v naší novodobé historii,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).
Připomněl, že během téměř dvacetiletého nasazení se v Afghánistánu vystřídalo 11 500 českých vojáků, někteří i opakovaně a plnili nejrůznější úkoly. Od přímého boje s teroristy, přes patrolování, doprovod a ochranu osob až po ostrahu alianční základny nebo výcvik a mentorování afghánských jednotek.
Zapomenout se podle něj nesmí také na lékaře a zdravotníky z polních nemocnic, pyrotechniky, chemiky, vrtulníkáře, meteorology či vojáky provinčních rekonstrukčních týmů a na řadu dalších specialistů, kteří v misi sloužili.
„Vojáci a vojákyně! Byli jste součástí největší alianční operace v historii. Jsem pyšný, jak dobře jste reprezentovali Českou republiku,“ řekl Metnar zhruba osmi stovkám vojáků, kteří se Slavnostního nástupu na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově účastnili.
Slavnostnímu aktu byla přítomna také řada význačných hostů, mimo jiné předseda vlády Andrej Babiš, předseda Senátu Miroslav Vystrčil, pražský arcibiskup Dominik Duka šéf senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý) či předsedkyně sněmovního branného výboru Jana Černochová (ODS). Zúčastnili se také velvyslanci Německa a Afghánistánu v ČR a řada dalších hostů.
V souvislosti s úplným stažením zahraničních vojáků z Afghánistánu se podle premiéra Babiše čeští vojáci do země zřejmě nevrátí. „Myslím, že se tam už nevrátíme, nevidím v tom smysl. Armáda má prioritu, musíme navyšovat počet vojáků,“ uvedl.
Podobně situaci komentoval i Metnar. Zdůraznil, že hlavní cíl mise, tedy eliminace teroristických hrozeb pro Evropu a USA, se nepochybně podařilo naplnit. Takřka dvacetileté české zapojení podle jeho slov stálo 20 miliard korun.
Podle náčelníka Generálního štábu Aleše Opaty mise primární vojenské cíle splnila a armáda se zde hodně naučila. „Máme větší sebevědomí a naše armáda získala ve světě respekt. Plnili jsme úkoly a nikdy jsme se neschovávali za druhé. Posílilo nás to. Museli jsme riskovat, bohužel jsme měli i ztráty. Každý rok si vojáky budeme představovat jako hrdiny, nikdy na ně nezapomeneme,“ prohlásil.
Česká armáda v Afghánistánu ztratila 14 vojáků. Krátkou pietní vzpomínku na každého z nich přednesli armádní kaplani a ve své modlitbě na ně zavzpomínal hlavní armádní kaplan Jaroslav Knichal. Připomínka padlých českých vojáků byla důležitou částí piety. Vojáci čestné stráže postupně přinášeli fotografie padlých.
Česká republika své vojáky z Afghánistánu stáhla na konci června ve spolupráci se spojenci. Většina politických představitelů Česka odchod ze země kritizovala, a to včetně prezidenta Miloše Zemana.
Podle něj se bude muset NATO do Afghánistánu vrátit, protože Tálibán v zemi opět vytvoří teroristická centra. Zeman, který je vrchním velitelem ozbrojených sil a patřil k dlouhodobým podporovatelům mise, na pietní akci na Vítkově chyběl. Zastoupil ho náčelník jeho vojenské kanceláře Jan Kaše.
Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka „nelze o prezidentově úctě k padlým vojákům a k jejich hrdinství nelze ani vteřinu pochybovat, s ukončením mise v Afghánistánu ale nesouhlasil a nesouhlasí“.