natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Odveta za atentát v Kábulu. Američané udeřili bezpilotním letounem

  28. srpna 2021  15:34
  Americký bezpilotní stroj Reaper v sobotu na východě Afghánistánu zabil dva údajné "plánovače" takzvaného Islámského státu (IS) a dalšího zranil. Pentagon je označil jako odpovědné za čtvrteční bombový útok na kábulské letiště, při kterém zemřelo nejméně 160 afghánských civilistů a 13 amerických vojáků.  

  Americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper | foto: DVIDS

  „Bezpilotní letoun Reaper, který odstartoval z Blízkého východu, zasáhl radikála v autě, v němž seděl s dalším členem Islámského státu. Oba dva byli při úderu zabiti,“ prohlásil William Urban z velitelství CENTCOM.

  Podle Pentagonu šlo o plánovače a spolupracovníky takzvaného Islámského státu. „To je dostatečný důvod sám o sobě,“ řekl mluvčí Pentagonu John Kirby. Jména a jejich postavení v hierarchii IS nemůže sdělit. Úder bezpilotním strojem podle jeho schválil prezident Joe Biden.

  Šéf Bílého domu později konstatoval, že odvetný úder nebyl poslední. Biden rovněž uvedl, že jej tajné služby varovali, že v příštích 24 až 36 hodinách může v Afghánistánu dojít k dalšímu teroristickému útoku.

  „Budeme i nadále lovit všechny osoby zapojené do ohavného útoku a přinutíme je zaplatit. Kdykoli se někdo pokusí poškodit Spojené státy nebo zaútočit na naše jednotky, odpovíme. O tom nikdy nebude pochyb,“ řekl Biden.

  Situace na v Afghánistánu je podle něj nadále extrémně nebezpečná a hrozba teroristických útoků na kábulské letiště zůstává vysoká.

  „Navzdory tomu pokračujeme v evakuaci civilistů,“ konstatoval.

  USA podnikly odvetný necelých 48 hodin po sebevražedném atentátu, k němuž se přihlásila právě skupina Islámský stát-Chorásán. Velení amerických sil na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM) potvrdilo, že k úderu došlo v provincii Nangarhár na východě země, která je považována za baštu Islámského státu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media