Od 14. srpna, kdy Tálibán prakticky bez boje ovládl všechna provinční střediska a den poté i hlavní město Kábul, USA evakuovaly ze země už 37 tisíc lidí. Další tisíce osob z Afghánistánu přepravily další spojenecké země včetně Česka.
Pentagon hlásí, že jen za posledních 24 hodin americké síly evakuovaly na 10 tisíc lidí. K dispozici je v současné době na 200 letounů. Každé pojme až 450 cestujících.
„Snažíme se otočit co nejrychleji… Opravdu oceňuji práci, která v Afghánistánu probíhá, aby se čas na zemi zkrátil na méně než hodinu,“ uvedl generál Stephen Lyons z amerického transportního velitelství (TRANSCOM).
Vzhledem k podmínkám, které v Kábulu panují, tam americké letouny nedoplňují palivo. Při příletu proto musí mít dostatek paliva pro následný rychlý start, s čímž pomáhají létající tankery.
„Posouváme limity, abychom udělali vše, co je v našich silách a dostali každého evakuovaného z Kábulu,“ řekl Lyons.
Tisíce lidí, kteří chtějí uprchnout z Afghánistánu, ale stále čekají na letišti v Kábulu nebo v jeho okolí a věří, že se do některého evakuačního letu dostanou. To však komplikuje přístup těch lidí, kteří na seznamech už jsou.
V chaotické situaci jde přitom o závod s časem. Tálibán odmítl prodloužení termínu evakuace do září. U severní brány letiště o víkendu zahynul afghánský strážce, další tři lidé jsou zranění.
Tálibán nechá opozici prchnout ze země, pak přijdou čistky, varuje expert |
Německé a americké vojáky, střežící vojenskou část letiště, také napadli neznámí útočníci. Při útoku nebyl nikdo z nich zraněn, nicméně za poslední týden u kábulského letiště přišly o život dvě desítky lidí.
Pro příliv evakuovaných otevřela americká armáda už čtvrtou vojenskou základnu - McGuire-Dix-Lakehurst v New Jersey. Ta se společně s Fort McCoy ve Wisconsinu, Fort Bliss v Texasu a Fort Lee ve Virginii stane dočasným domovem pro Afghánce žádající o speciální vízum pro imigranty.
Podle mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho jsou Afghánci nejprve prověřováni na některé z amerických základen v Kataru, Spojených arabských emirátech, Kuvajtu, Bahrajnu, Itálii, Španělsku nebo Německu a pak teprve budou přepraveni do USA. K tomu bylo aktivováno zatím 18 letounů amerických soukromých aerolinek.
Kirby uvedl, že americké síly nadále udržují otevřenou komunikaci s Tálibánem, aby zajistily koordinaci a usnadnily bezpečný průchod Američanů a způsobilých Afghánců na letiště.
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová řekla, že má věrohodné zprávy o popravách prováděných Tálibánem a o omezování práv afghánských žen. Evropská komise uvedla, že posílí humanitární pomoc pro Afghánce, ta ale bude podmíněna dodržováním lidských práv a práv žen.
Bacheletová vyzvala Radu pro lidská práva OSN, která mimořádně zasedá na žádost Pákistánu a Organizace islámské spolupráce (OIC), aby vytvořila mechanismus bedlivého sledování akcí islamistického hnutí.
„Zásadní rudou linií bude jednání Tálibánu vůči ženám a dívkám a jak bude respektovat jejich práva na svobodu, svobodu pohybu, vzdělání, osobního vyjadřování a zaměstnání v souladu s mezinárodními normami v oblasti lidských práv ,“ řekla komisařka.
Nebezpečí násilí a útlaku ze strany Tálibánu jsou podle ní pochopitelně vystaveny také různé etnické a náboženské menšiny.
Podle čerstvé zprávy RHIPTO Norwegian Center for Global Analyses, kterou think-tank sdílel s OSN, začal také Tálibán navzdory slibům, že se „nebude mstít“, intenzivně pátrat po Afgháncích, kteří spolupracovali se zahraničními vojáky NATO. Ozbrojenci podle zprávy postupují v odlehlých koutech země doslova „dům od domu“ a pokud se osoby z jejich seznamů samy nevydají, Tálibán neváhá zadržet a trestat jejich rodinné příslušníky.