Český ministr zahraničí ocenil ty, kteří přispěli ke vstupu ČR do NATO
Český ministr zahraničí Tomáš Petříček předal při příležitosti dvacátého výročí vstupu České republiky do NATO medaile za zásluhy čtrnácti lidem, kteří zemi pomáhali při přípravě na členství a při plnění nových povinností, které členství přineslo.
Mezi laureáty byli klíčoví aktéři tehdejší mezinárodní scény jako ministryně zahraničí USA Madeleine Albright a generální tajemník NATO George Robertson, i čeští diplomaté – například Jan Kavan, Alexandr Vondra a Jaroslav Šedivý – a vojenští činitelé Jiří Šedivý a Jiří Nekvasil.
„Prezident Clinton věděl o tomto regionu mnohem víc než průměrný Američan a když bylo poprvé rozhodnuto o přizvání nových členů, argumentoval tím, že větší NATO znamená silnější Ameriku, silnější Alianci a mírumilovnější a jednotnější Evropu,“ okomentovala tehdejší dění Albright.
Kam dál?
Česká republika slaví 20 let v NATO (12. 3. 2019)
Zdroj: Český rozhlas (ČR)
---
Americký senát schválil zastavení podpory pro Saúdy v Jemenu
Senát Spojených států amerických schválil ukončení zapojení amerických ozbrojených sil do konfliktu v Jemenu. Jednotky Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, které pro boj využívají americké zbraně jsou totiž obviňovány z působení rozsáhlých civilních ztrát zbraněmi, hladem i nemocemi.
Experti odhadují, že ve válce přišlo o život asi 60 000 civilistů a až 85 000 dětí trpí či trpělo během konfliktu hladem.
„Máme příležitost učinit významný krok k ukončení strašlivé války v Jemenu a zmírnění strašného utrpení, které zažívají lidé v jedné z nejchudších zemí světa,“ okomentoval rozhodnutí senátor Bernie Sanders. Prezident Donald Trump se však již nechal slyšet, že až se zákon dostane na jeho stůl, bude jej vetovat. Kongres by pak pro jeho přehlasování potřeboval dvě třetiny hlasů v obou komorách.
Kam dál?
Nálet v Jemenu zabil jednoho ze strůjců teroru před devatenácti lety (7. 1. 2019)
Zdroj: Al Džazíra (Katar)
---
Němci prodlouží svou misi Afghánistánu
Německá vláda se rozhodla prodloužit misi bundeswehru v Afghánistánu o další rok. Došlo k tomu jen den poté, co se na veřejnost dostala interní zpráva o Německem připravované mírové konferenci o Afghánistánu, které by se měli účastnit i zástupci Tálibánu.
V současné době je do mise Resolute Support zapojeno přibližně 1 200 německých vojáků. Její pokračování je však nejisté. Americký prezident Donald Trump totiž v prosinci naznačil, že plánuje stažení přibližně poloviny z 14 000 zde nasazených vojáků. Taková akce by nejspíše znamenala přehodnocení situace i z německé strany, která prodloužení mise v takovémto případě vidí jako zbytečné.
Kam dál?
Studie: Společné hrozby sbližují Německo a USA (5. 3. 2019)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Bílý dům chce vojákům zvýšit plat
Americkým vojákům se od příštího roku zvedne plat o 3,1 %. Pro nově nastoupivší vojáky to znamená přibližně o 815 dolarů za rok více, pro zkušené poddůstojníky a nižší důstojníky pak téměř dvojnásobek. Vysocí důstojníci si polepší o přibližně 2 800 dolarů ročně. Trump ve svém prohlášení o rozpočtu uvedl, že 3,1% nárůst byl „největším nárůstem za posledních deset let.“ Podle záznamů Pentagonu narostly platy vojáků v roce 2009 o 3,9 % a v roce 2010 o 3,4 %. Zvýšení je vázáno na mzdy soukromého sektoru.
Navýší se i počet vojáků, a to o 30 000, počítáme-li i ty v záloze. Představitelé Bílého domu uvedli, že další jednotky jsou zapotřebí „k dosažení cílů Národní obranné strategie“. Podrobnosti o tom, které složky ozbrojených sil nové vojáky získají, se očekávají v následujících dnech.
Kam dál?
Nový zákon má Trumpovi znesnadnit vystoupení USA z NATO (23. 1. 2019)
Zdroj: Military Times (USA)
---
Německá armáda není spokojena se svou bojovou připraveností
Německá armáda je i nadále nespokojena s bojovou připraveností svých ponorek a některých starších letadel. Podle náčelníka generálního štábu Eberharda Zorna se však pomalu začínají projevovat započaté reformy. I přesto však poprvé v novodobé německé historii bude zpráva o stavu bojové připravenosti armády tajná. Tento krok následně sklidil kritiku opozice.
„Je zřejmé, že připravenost bundeswehru je tak špatná, že by jeho stav měl zůstat neveřejný,“ řekl Tobias Lindner, člen strany Zelených, který je členem výborů pro rozpočet a obranu. Mezi systémy s nízkou úrovní připravenosti patří například vrtulníky CH-53, stíhací letouny Tornado nebo ponorky U212A.
Kam dál?
Německo: dopady politických rozhodnutí na obranu země (27. 8. 2018)
Zdroj: Business Insider (Velká Británie)