Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Studie: Společné hrozby sbližují Německo a USA

5. března 2019  16:29
Němečí a američtí vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku | foto: DVIDS

Studie: Společné hrozby sbližují Německo a USA

Společná studie zveřejněná výzkumným střediskem PEW a nadací Körber Stiftung ukazuje, že i když mají Němci a Američané rozdílné názory na svoje vzájemné vztahy, shodují se na několika otázkách – zejména na společných hrozbách.

Podle průzkumu provedeného v roce 2018 pouze 24 % Němců věří, že mají dobré vztahy se Spojenými státy. V roce 2017 bylo toto číslo téměř dvojnásobné. Američtí respondenti naopak v roce 2018 viděli vzájemné vztahy s Německem pozitivněji – sedm z deseti je označilo dobré.

Obyvatelé obou zemí však velmi podobně vnímají globální hrozby. Kybernetické útoky, teroristická organizace Islámský stát a celosvětová změna klimatu patřily pro respondenty v obou zemích ke třem nejvýznamnějším hrozbám. Němci se však více než Američané zajímali o změnu klimatu.

Kam dál?
Německo se chystá stíhat desítky bojovníků IS (20. 2. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

V Polsku se zřítil stíhací letoun Mig-29. Pilot se stihl katapultovat

Stíhací letoun polského letectva MiG-29, patřící k 23. základně taktického letectva, se krátce po startu zřítil do nedalekého lesa. K události došlo v Mazovském vojvodství. Pilot se stihl z letounu katapultovat a se zraněními byl převezen do nemocnice. K následnému požáru byly vyslány jednotky policie a hasičů z přilehlého města Wegrow.

Kam dál?
Bulharsko nahradí staré stíhačky MiG-29 i obrněné transportéry (17. 5. 2018)

Zdroj: Aviation24.be (Belgie)

---

Kanadská vláda vydá na obranu o dvě miliardy méně, než bylo v plánu

Federální kanadská vláda vydá na obranu o téměř dvě miliardy kanadských dolarů méně, než slíbila. Tento krok vyvolává obavy, zda bude Kanada připravena čelit případným budoucím konfliktům a zda dokáže plnit plán NATO na zvýšení vojenských výdajů členských zemí. Nejde přitom o první takovou situaci. Již v roce 2018 utratila Kanada na obranu o 2,3 mld. méně, než plánovala.

V roce 2017 zveřejnila Trudeauova vláda plán, který zahrnoval razantní navýšení výdajů na nákup letadel, lodí, obrněných vozidel a dalšího vojenského vybavení během nadcházejících dvaceti let. Mnohé z těchto investic jsou navíc pro kanadské ozbrojené síly považovány za životně důležité.

Kam dál?
Kanada posílí svou armádu, nemůže spoléhat na USA (7. 6. 2017)

Zdroj: National Post (Kanada)

---

Většina Američanů věří v důležitost NATO a OSN

Většina Američanů považuje Severoatlantickou alianci a Organizaci spojených národů za nezbytné a relevantní subjekty. To alespoň tvrdí průzkum společnosti Gallup. Dle něj 77 % Američanů věří, že by NATO mělo pokračovat ve své práci, a 66 % si myslí, že OSN hraje ve světě nezastupitelnou roli, a to navzdory negativním komentářům prezidenta Donalda Trumpa na adresu těchto organizací. Navíc 42 % Američanů odpovědělo, že OSN znatelně přispívá k řešení mezinárodních problémů.

Zajímavostí je, že se podpora obou subjektů lišila podle politických preferencí: 88 % demokratů podporovalo NATO a 86 % OSN, zatímco mezi republikány věří NATO jen 70 % dotázaných a OSN pouze 49 %. Průzkum vycházel ze vzorku 1 016 lidí nad 18 let.

Kam dál?
Babiš v Bílém domě je šance na novou etapu vztahů, tvrdí experti (1. 3. 2019)

Zdroj: United Press International (USA)

---

Bolton: Spojené státy přitvrdí ve finančních opatřeních vůči kubánské armádě

Vláda prezidenta Donalda Trumpa nedávno pohrozila zavedením nových finančních opatření vůči kubánským vojenským a zpravodajským složkám. Hlavním důvodem je kubánská podpora současné venezuelské vlády. „Úloha Kuby v potlačování demokracie a posilování represí ve Venezuele je jasná,“ napsal prezidentský poradce pro národní bezpečnost John Bolton na svém Twitteru.

Kuba – stejně jako Čína, Rusko a Turecko - patří mezi země, které podporují současného venezuelského prezidenta Nicolase Madura, zatímco Spojené státy a 65 dalších zemí uznalo za právoplatného prezidenta opozičního lídra Juana Guaida.

Kam dál?
Rusko vysílá do Venezuely dva strategické bombardéry (11. 12. 2018)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

luk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.