Nový zákon má Trumpovi znesnadnit vystoupení USA z NATO

23. ledna 2019  16:58
Dolní sněmovna amerického Kongresu drtivou většinou přijala nový zákon, který má znesnadnit možné snahy o vystoupení Spojených států z NATO. Sněmovna reprezentantů v něm vyjadřuje Alianci plnou podporu.  
Americký prezident Donald Trump a šéf NATO Jens Stoltenberg na summitu Aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

Se zákonem souhlasilo 357 zákonodárců, 22 bylo proti. Pro hlasovala i valná většina republikánských kongresmanů. Zákon teď poputuje do Senátu. Zatímco Sněmovnu reprezentantů ovládají demokraté, v Senátu mají většinu právě republikáni.

Dokument hovoří o tom, že Severoatlantická aliance se může spolehnout na plnou podporu USA. Zakotvuje, že v případě snah o vystoupení z Aliance nesmí být použity žádné prostředky ze státního rozpočtu.

Zákon přichází jako bezprostřední reakce poté, co deník The New York Times zveřejnil informace, podle který prezident a častý kritik Aliance Donald Trump se svými poradci údajně několikrát soukromě hovořil o možnosti, že by Spojené státy NATO opustily. Veřejně takto Trump dosud nemluvil. Několikrát však ostře kritizoval evropské spojence, že dávají málo na svou obranu.

„Spojené státy mají stále důvěru v poslání NATO a budou bránit jakýmkoli krátkozrakým snahám NATO oslabit nebo z něj jednostranně naši zemi stáhnout,“ uvedl po hlasování například šéf demokratické frakce v dolní sněmovně Steny Hoyer.

Podobně už loni americký Senát vystoupil na podporu NATO, když schválili poměrem 97 ku 2 hlasům nezávaznou deklaraci na podporu Aliance.

Deník The New York Times se opírá o tvrzení některých činitelů americké vlády, kteří mají obavy, aby Trump k výhrůžkám o odchodu z NATO znovu nevrátil. Tedy zvláště pokud ostatní členové nebudou plnit investice do obrany, jak slíbili.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.