natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Země NATO formují novou bojovou skupinu na Slovensku i se střelami Patriot

  26. února 2022  17:25
  Severoatlantická aliance pokračuje v razantním posilování vojenské přítomnosti na východní hranici. Na Slovensku se formuje nová předsunutá bojová skupina NATO, která bude vyzbrojena vyspělými raketovými systémy Patriot. Vojáky do země vyšle Německo, Nizozemsko, Polsko, Slovinsko a také Česko.  

  Protiraketový systém Patriot | foto: NATO Photos

  O formování nové předsunuté vícenárodní jednotky NATO (eFP) informoval slovenský ministr obrany Jaroslav Naď po sobotním jednání vlády.

  „Přidáváme se tak k Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. Včera na základě finální konzultace jsme se s ministryní obrany Německa Christine Lambrechtovou dohodli, že Německo bude robustně participovat na jednotce eFP na Slovensku, a to dodáním sofistikovaných, moderních a velmi účinných systémů protivzdušné obrany Patriot, abychom chránili naše území,“ uvedl.

  Bojová skupina by podobně jako u dříve rozmístěných jednotek v Pobaltí měla mít asi 1 200 vojáků. Ty na Slovensko vyšle kromě Německa také Nizozemsko, Slovinsko, Polsko a Česká republika.

  Vyslání německých jednotek avizovala také německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Systém Patriot americké výroby využívá střely dlouhého doletu typu země-vzduch s operačním dosahem až 160 kilometrů.

  Jde nejvýkonnější zbraňový systém této kategorie. Umožňuje likvidovat taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu a letouny. Osvědčil se například v roce 1990 během první války v Perském zálivu, kdy chránil koaliční jednotky před iráckými raketami typu Scud.

  Mapa posilování východního křídla NATO do 26. února 2022

  Naď avizoval, že jednání s Českem, Polskem a Slovinskem jsou finální fázi. Kromě toho Slovensko požádala o spolupráci Spojené státy americké. Prověřuje možnost nasazení radarových senzorů Sentinel na ochranu východní hranice.

  Armáda může vyslat 580 vojáků kamkoliv na území NATO, rozhodla vláda

  V nejbližších dnech ministr předloží vládě i parlamentu materiál se žádostí o schválení pobytu zahraničních vojáků na slovenském území. Předsunutá Jednotka bude součástí velitelské struktury slovenské armády, která do ní vyčlení 300 vojáků.

  Zahraniční jednotky budou rozmístěny ve vojenských výcvikových prostorách. Slovenská vláda už dříve avizovala, že pro potřeby armády či NATO je ve slovenských nemocnicích vyhrazeno 5 380 z 31 tisíc lůžek.

  V souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině rovněž Slovensko jedná o ukončení provozu slovenských stíhacích letadel MiG-29 ruské výroby a také o ukončení servisu zajišťovaného ruskými techniky.

  „Jednání jsou ve finální fázi, prozatím mohu říci, že ochrana našeho vzdušného prostoru by byla zajišťována geograficky blízkým spojencem,“ řekl ministr Naď. To by zřejmě byl úkol pro české stíhače s gripeny.

  Vojáky na východ posílají Belgie a Francie

  Belgie v rámci odstrašení Ruska rozmístí v Rumunsku 300 vojáků, oznámil oznámil v sobotu belgický premiér Alexander De Croo.

  „Belgie se ujímá své zodpovědnosti v rámci sil velmi rychlé reakce NATO, jejíž prvky byly včera aktivovány. V současné fázi bude v Rumunsku nasazeno 300 belgických vojáků,“ uvedl na twitteru. Belgie podle něj rovněž pošle ukrajinské armádě 2 000 kulometů a 3 800 tun paliva.

  Posily do Pobaltí vyšle také Nizozemsko. Dalších 70 vojáků zamíří do Litvy. „Přidají se k těm, co už tady jsou,“ uvedl litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas .

  Francie v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu se chystá vyslat čtyři stíhačky Mirage 2000 a 200 vojáků do Estonska a chce urychlit přesun taktické skupiny 500 vojáků do Rumunska. Dva letouny Rafale pak mají v březnu pomoci nepřetržitě střežit evropský vzdušný prostor z Polska.

  Spojené státy už ve čtvrtek rozhodly o vyslání dalších 7 000 příslušníků americké armády do Evropy. Americké síly v Evropě tak budou čítat už 90 tisíc vojáků.

  Pohotovost má 120 lodí i tři letadlové. Zásah na Ukrajině NATO nechystá

  Vrchní velitel sil NATO v Evropě od Tod Wolters oznámil, že byly aktivovány některé komponenty Sil rychlé reakce. „Je to historický okamžik a je to vůbec poprvé, kdy Aliance použila tyto síly vysoké připravenosti v odstrašující a obranné roli. Představují flexibilní, bojově důvěryhodnou sílu, kterou lze využít mnoha způsoby,“ uvedl.

  V reakci na nevyprovokovanou a neopodstatněnou ruskou invazi na Ukrajinu tak podle něj Aliance operačně sjednotila své námořní, pozemní, vzdušné, vesmírné a kybernetické síly.

  „Opatření jsou prozíravá a zvyšují naši rychlost, schopnost reagovat a schopnost bránit a chránit jednu miliardu obyvatel, které jsme přísahali chránit,“ prohlásil.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media