natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Putin nařídil pohotovost jaderným silám. Nezodpovědná hrozba, tvrdí šéf NATO

  27. února 2022  14:25,  aktualizováno  28.2 18:37
  Ruský prezident Vladimír Putin v nedělním televizním projevu poděkoval ruské armádě, že „hrdinsky plní svou vojenskou povinnost“ na Ukrajině. V reakci na údajné agresivní prohlášení některých zemí NATO nařídil ruskému velení uvést do vyšší pohotovosti ruské odstrašující jaderné síly.  

  Ruský prezident Vladimír Putin | foto: Kremlin.ru

  Ruské ministerstvo obrany v pondělí potvrdilo, žena základě Putinova rozkazu nyní drží ruští vojáci bojovou pohotovost s posílenou obsluhou u strategických raketových sil, v Severní a Tichomořské flotile a také u strategických bombardéru.

  „Podal jsem Vladimiru Putinovi hlášení, že v souladu s jeho rozkazem obsluhy velitelství raketových vojsk strategického určení, Severní a Tichomořské flotily a velení dálkového letectva nastoupily do služby v posíleném složení,“ uvedl v pondělí ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

  Podle Putina se tak děje v reakci na agresivní prohlášení vedoucích představitelů členských zemí Severoatlantické aliance na adresu Ruska. 

  „Agresivních vyjádření na adresu naší země se dopouštějí i vysocí představitelé předních zemí NATO, a proto přikazuji ministru obrany a náčelníkovi generálního štábu, aby uvedli odstrašující síly ruské armády do zvláštního režimu bojové pohotovosti,“ citovala Putina agentura TASS

  Putin v neděli vedl v Kremlu poradu s ministrem obrany Sergejem Šojgu a náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem.

  „Západní země používají nelegitimní sankce,“ stěžoval si Putin. Podle něj Západ podniká vůči Rusku nepřátelské akce.

  Praktický význam Putinova rozkazu nebyl přesně znám. Rusko i Spojené státy totiž mají obvykle pozemní a i ponorkové komponenty svých strategických jaderných sil v pohotovosti a připravené k boji za všech okolností, ale například bombardéry schopné nést jaderné zbraně takový status nemají.

  Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga ukazuje Putinovo rozhodnutí uvést do pohotovosti jaderné odstrašující síly na vážnost situace. Označit to za důvod, proč musí spojenci čelit společně agresivním akcím Ruska.

  „Přesně to děláme tím, že posilujeme vojenskou přítomnost NATO ve východní části Aliance a také na Rusko uvalujeme tvrdé sankce. Spojenci NATO nadále poskytují a ve skutečnosti zvyšují svou podporu Ukrajině... Rusko je agresor,“ prohlásil

  Na Putinova slova bezprostředně reagoval ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba s tím, že Ukrajina nekapituluje a nezdá se svého území. „Pokud Putin použije jaderné zbraně proti Ukrajině, bude to světová katastrofa, ale nás to nezlomí,“ prohlásil.

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil Putinovo rozhodnutí za další nátlak Moskvy před chystaným vyjednáváním s Kyjevem.

  Na jadernou hrozbu reagovala velvyslankyně USA při OSN Linda Thomas-Greenfield. „Uvést odstrašující síly mezi které patří i jaderné zbraně do stavu nejvyšší pohotovosti je nepřijatelná eskalace,“ konstatovala s tím, že Putin pokračuje v eskalaci situace a Západ musí jeho činy brzdit Putinovy činy nejsilnějším možným způsobem.

  „Jestli se Putin chce zabít, nemusí použít nukleární arsenál. Může to udělat ve svém bunkru jako ten týpek v pětačtyřicátým,“ řekl v ponděí ukrajinský velvyslanec u OSN Serhij Kyslycja.

  Mluvčí Bílého domu Jen Psaki v neděli prohlásila, že rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina uvést ruské odstrašující síly, jejichž součástí jsou i jaderné zbraně, do stavu nejvyšší pohotovosti, je součástí širšího vzorce nevyprovokované eskalace a „vykonstruovaných hrozeb“ ze strany Kremlu.

  „Je to skutečně vzorec, který jsme od prezidenta Putina viděli v průběhu tohoto konfliktu, a tím je vytváření hrozeb, které neexistují, aby ospravedlnily další agresi - a světové společenství a Američané by se na to měli dívat tímto prizmatem,“ uvedla Psaki.

  Reagovalo například také neutrální Švýcarsko. Ministryně obrany Viola Amherd uvedla, že ruské použití jaderných zbraní proti Západu je minimální. Bern se v pondělí připojil k sankcím EU vůči Rusku.

  „Samozřejmě zkoumáme všechny scénáře, ale naše šetření naznačují, že pravděpodobnost použití těchto jaderných zbraní je nízká,“ uvedla.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media