natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Gripeny odletěly střežit Pobaltí. Mohou tam narazit na ruské válečné stroje

  29. března 2022  10:55
  Čeští letci s pěti letouny Gripen odletěli v úterý do Litvy, aby následující čtyři měsíce střežili vzdušný prostor trojice pobaltských republik. Sedmá a dlouho plánovaná mise českých stíhačů přichází během ruské vojenské invaze na Ukrajinu. Nad Baltem se tak mohou setkat s ruskými válečnými stroji.  

  Dny NATO v Ostravě. Letoun JAS-39 Gripen českých Vzdušných sil | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Obrana východního křída NATO byla v našem zájmu vždy, i před ruskou invazí na Ukrajinu,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

  Podle ní je dlouho plánované vyslání gripenů na ochranu vzdušného prostoru nad Pobaltím jasným důkazem. „Jde také o potvrzení vysokého kreditu našich pilotů, kteří se budou na tomto úkolu podílet již poněkolikáté,“ dodala.

  Mise přichází v době ruské invaze na Ukrajinu. Čeští letci se tak mohou setkat s ruskými válečnými letouny. Při minulém nasazení zaznamenali 13 ostrých startů, takzvaných „Alpha Scramble“.

  Museli startovat k „němým“ ruským vojenským letounům, které nekomunikovaly s řízením letového provozu, neměly letové plány nebo zapnuté automatické odpovídače.

  Čtyři ruské bojové letouny narušily krátce vzdušný prostor Švédska

  Ruské vojenské lety v regionu směřují převážně do ruské militarizované exklávy Kaliningradu a nazpět do Ruska. Krátce po ruské invazi na Ukrajinu ale ruské bojové stroje narušily například i vzdušný prostor Švédska. A ruské letouny nyní také operují v běloruském ruském prostoru, odkud mají odpalovat střely na cíle na ukrajinském území.

  NATO v posledních týdnech významně posílilo vojenskou přítomnost na takzvaném východním křídle, včetně Pobaltí. Do regiony vyslaly stíhačky nad rámec běžné ochrany také další země, včetně USA s letouny F-35 a F-15.

  Mise potrvá čtyři měsíce

  První dvojice strojů JAS-39 Gripen odstartovala z mateřské základny v Čáslavi v 10 hodin. O několik minut později pak další trojice. Podpůrná devadesátičlenná jednotka odcestovala do Litvy už před týdnem.

  Letouny zamířily do litevského Šiauliai, odkud budou následující čtyři měsíce střežit vzdušný prostor Litvy, Lotyšska a Estonska.

  Trojlístek pobaltských zemí vlastní stíhací letouny nemá, proto se v jejich ochraně střídají spojenci z NATO. Střežit nebe začnou čeští letci od 1. dubna.

  Velením 7. úkolového uskupení byl pověřen jeden z nejzkušenějších stíhacích pilotů z čáslavské základny, šestačtyřicetiletý podplukovník Michal Daněk

  V Gripenu má nalétáno přes 2 000 hodin a je tak jedním ze dvou pilotů na světě, kteří takového milníku dosáhli.

  Hlavním úkolem české jednotky bude držet ostrou pohotovost v rámci integrovaného systém protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINAMDS - NATO Integrated Air and Missile Defence System).

  Budou zasahovat proti letounům, které nedodržují stanovená pravidla mezinárodního leteckého provozu. Jde většinou o „němé“ ruské vojenské stroje, které se objeví blízko vzdušného prostoru a z různých důvodů nekomunikují s řízením letového provozu.

  Za úkol mají neznámé letouny identifikovat a vyprovodit je do bezpečné vzdálenosti. České letouny jsou na misi vyzbrojeny standardně, tedy kanónem a střelami vzduch-vzduch.

  Na úkolu budou spolupracovat se španělským královským letectvem, které bude operovat také ze základny Šiauliai v Litvě a současně s francouzským letectvem, které bude působit z letecké základny Ämari v Estonsku.

  Jde v pořadí o sedmou zahraniční misi českých stíhačů.

  Čáslavské gripeny již střežily vzdušný prostor Lotyšska, Litvy a Estonska v letech 2009 a 2012, kdy operovaly z letecké základny Šiauliai, a naposledy v druhé polovině roku 2019 z vojenské letecké základny v Ämari v Estonsku. Také se podílely na ostraze vzdušného prostoru Islandu v letech 2014, 2015 a 2016.

  „Je to naše sedmá mise typu Air Policing. Všechny procedury a přípravy máme dokonale zvládnuté. Tímto nasazením plníme náš závazek vůči NATO. Operační úkol se nezměnil, zůstává stejný jako u předcházejících misí,“ uvedl velitel čáslavské základny Jaroslav Míka.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media