natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Čtyři ruské bojové letouny narušily krátce vzdušný prostor Švédska

  2. března 2022  21:43
  Formace čtyř ruských bojových letounů narušila ve středu krátce vzdušný prostor Švédska. Nad švédské území se dostaly dva stíhací stroje Su-27 a dva taktické bombardéry Su-24 východně od strategicky důležitého švédského ostrova Gotland.  

  Britské pohotovostní stíhačky zasahovaly u nekomunikujících ruských vojenských letounů nad Baltem. Na snímku ruský Su-27 | foto: RAF

  „Ruské narušení švédského vzdušného prostoru je samozřejmě naprosto nepřijatelné,“ řekl agentuře TT ministr obrany Peter Hultqvist. „Povede to k pevné diplomatické reakci Švédska. Švédská suverenita a území musí být vždy respektovány.“

  Švédská obrana k ruským letounům vyslala pohotovostní stíhačky Gripen. Incident letci zdokumentovali a vyfotografovali. „S ohledem na současnou situaci bereme tento incident velmi vážně. Chování Ruska je neprofesionální a nezodpovědné,“ uvedl velitel vzdušných sil Carl-Johan Edström v oficiálním prohlášení.

  K narušení vzdušného prostoru došlo na krátkou dobu východně od švédského ostrova Gotland. Šlo o dva stíhací stroje Su-27 a dva taktické bombardéry Su-24, které jsou předurčeny k proniknutí protivzdušnou obranou.

  „Naše připravenost je dobrá. Byli jsme na místě, abychom zajistili územní celistvost a švédské hranice. Situaci máme zcela pod kontrolou,“ dodal Edström.

  Gotland je 175 kilometrů dlouhý a 50 kilometrů široký ostrov v Baltském moři. Pro obranu Švédska představuje strategický bod. Od roku 2005 až do roku 2015 přitom neměl žádnou vojenskou posádku.

  V reakci na ruskou anexi Krymu ale Švédsko na ostrově znovu rozmístilo jednotky. Vedly k tomu vojenské analýzy, že pokud by si čistě hypoteticky chtěla Moskva ostrov „vypůjčit“, švédské ozbrojené síly by v dlouhodobém horizontu nebyly schopné území uhájit.

  A obsazení ostrova by kvůli jeho poloze komplikovalo USA a NATO případnou obranu pobaltských zemí.

  Švédsko se v reakci na současnou ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu rozhodlo dodat Kyjevu zbraně a další vojenský materiál. Připojilo se také k mezinárodním sankcím vůči Moskvě.

  V těchto dnech zároveň spustilo společně s Finskem rozsáhlé námořní a letecké cvičení. „Rusko a jeho režim ohrožují celý evropský bezpečnostní systém, náš způsob vlastního rozhodování a života v míru a bezpečí,“ uvedl švédský ministr Hultqvist.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media