natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ruský průzkumný letoun narušil vzdušný prostor Švédska a Dánska

  2. května 2022  9:57
  Dánské a švédské úřady si předvolaly ruské velvyslance kvůli pátečnímu incidentu, kdy ruský vojenský průzkumný letoun An-30 narušil postupně vzdušný prostor obou zemí. K ruském u stroji startovaly pohotovostní stíhačky. V souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině považují Kodaň i Stockholm případ za zvláště znepokojivý.  

  Ruský vojenský letoun An-30 zachycený švédskými stíhači 29. dubna 2022 | foto: FÖRSVARSMAKTEN

  K incidentu došlo v pátek večer. Ruský vojenský průzkumný letoun Antonov An-30 nejprve vstoupil do dánského vzdušného prostoru východně od ostrova Bornholm v Baltském moři a poté pokračoval do švédského vzdušného prostoru jižně od Blekinge.

  Startovaly k němu dánské pohotovostní stíhačky F-16 i švédské Gripen. Piloti ruský stroj vyfotografovali, uvedlo velitelství švédské armády. Ruský stroj vždy po krátké době vzdušný prostor opustil.

  Obě země si kvůli incidentu na pondělí předvolaly ruské velvyslance. Dánský ministr zahraničí Jeppe Kofod označil narušení vzdušného prostoru ruským špionážní strojem za „nepřijatelné a nanejvýš nepřijatelné“.

  „Ruský velvyslanec je zítra povolán na ministerstvo zahraničí,“ napsal v neděli Kofod na twitteru. Ruská strana případ zatím nijak nekomentovala.

  Podle švédského ministra obrany Petera Hultqvista byla taková akce ze strany Ruska „neprofesionální“ a „nevhodná“ s ohledem na zvýšené napětí v regionu kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

  „Je nepřijatelné, aby Rusko narušovalo švédský vzdušný prostor. Švédská územní celistvost by měla být vždy respektována,“ uvedl šéfka švédské diplomacie Ann Linde.

  Švédsko stejně jako například Finsko v posledních měsících čelí zesíleným výhrůžkám Ruska kvůli úvahám o možném vstupu do NATO. Obě severské země dosud zachovávaly vojenskou neutralitu, ale s Aliancí aktivně spolupracovaly. Po ruské invazi na Ukrajinu Moskva opakovaně pohrozila, že pokud mezi spojence vstoupí, bude to mít důsledky.

  Páteční incident je přitom druhým narušením vzdušného prostoru Švédska od konce února, kdy ruské invazní síly zaútočily na Ukrajinu.

  Hned 3. března formace čtyř ruských bojových letounů narušila krátce vzdušný prostor, kdy se východně od strategicky důležitého švédského ostrova Gotland dostaly nad švédské území dva stíhací stroje Su-27 a dva taktické bombardéry Su-24.

  Gotland je 175 kilometrů dlouhý a 50 kilometrů široký ostrov v Baltském moři. Pro obranu Švédska představuje strategický bod. Od roku 2005 až do roku 2015 přitom neměl žádnou vojenskou posádku.

  V reakci na ruskou anexi Krymu ale Švédsko na ostrově znovu rozmístilo jednotky. Vedly k tomu vojenské analýzy, že pokud by si čistě hypoteticky chtěla Moskva ostrov „vypůjčit“, švédské ozbrojené síly by v dlouhodobém horizontu nebyly schopné území uhájit. A obsazení ostrova by kvůli jeho poloze komplikovalo USA a NATO případnou obranu pobaltských zemí.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media