natoaktual.cz

Čtyři ruské bojové letouny narušily krátce vzdušný prostor Švédska

2. března 2022  21:43
Formace čtyř ruských bojových letounů narušila ve středu krátce vzdušný prostor Švédska. Nad švédské území se dostaly dva stíhací stroje Su-27 a dva taktické bombardéry Su-24 východně od strategicky důležitého švédského ostrova Gotland.  

Britské pohotovostní stíhačky zasahovaly u nekomunikujících ruských vojenských letounů nad Baltem. Na snímku ruský Su-27 | foto: RAF

„Ruské narušení švédského vzdušného prostoru je samozřejmě naprosto nepřijatelné,“ řekl agentuře TT ministr obrany Peter Hultqvist. „Povede to k pevné diplomatické reakci Švédska. Švédská suverenita a území musí být vždy respektovány.“

Švédská obrana k ruským letounům vyslala pohotovostní stíhačky Gripen. Incident letci zdokumentovali a vyfotografovali. „S ohledem na současnou situaci bereme tento incident velmi vážně. Chování Ruska je neprofesionální a nezodpovědné,“ uvedl velitel vzdušných sil Carl-Johan Edström v oficiálním prohlášení.

K narušení vzdušného prostoru došlo na krátkou dobu východně od švédského ostrova Gotland. Šlo o dva stíhací stroje Su-27 a dva taktické bombardéry Su-24, které jsou předurčeny k proniknutí protivzdušnou obranou.

„Naše připravenost je dobrá. Byli jsme na místě, abychom zajistili územní celistvost a švédské hranice. Situaci máme zcela pod kontrolou,“ dodal Edström.

Gotland je 175 kilometrů dlouhý a 50 kilometrů široký ostrov v Baltském moři. Pro obranu Švédska představuje strategický bod. Od roku 2005 až do roku 2015 přitom neměl žádnou vojenskou posádku.

V reakci na ruskou anexi Krymu ale Švédsko na ostrově znovu rozmístilo jednotky. Vedly k tomu vojenské analýzy, že pokud by si čistě hypoteticky chtěla Moskva ostrov „vypůjčit“, švédské ozbrojené síly by v dlouhodobém horizontu nebyly schopné území uhájit.

A obsazení ostrova by kvůli jeho poloze komplikovalo USA a NATO případnou obranu pobaltských zemí.

Švédsko se v reakci na současnou ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu rozhodlo dodat Kyjevu zbraně a další vojenský materiál. Připojilo se také k mezinárodním sankcím vůči Moskvě.

V těchto dnech zároveň spustilo společně s Finskem rozsáhlé námořní a letecké cvičení. „Rusko a jeho režim ohrožují celý evropský bezpečnostní systém, náš způsob vlastního rozhodování a života v míru a bezpečí,“ uvedl švédský ministr Hultqvist.

inc natoaktual.cz
zpět na článek