natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Američané svěřili letadlovou loď pod velení NATO. Poprvé od studené války

  25. ledna 2022  14:46
  Pentagon převedl americkou letadlovou loď USS Harry S. Truman, plavící se ve Středomoří, pod velení NATO. Poprvé po třiceti letech od konce studené války. Plavidlo se i se skupinou svých doprovodných lodí účastní dlouho plánovaného námořního cvičení „Neptune Strike“. Podle Aliance není cvičení namířeno vůči Rusku.  

  Americká letadlová loď USS Harry S. Truman | foto: US NAVY

  „Úderná skupina USS Harry S. Truman bude umístěna pod operační kontrolu NATO a bude sloužit jako ústřední bod této dlouho plánované aktivity, která podporuje schopnost spojenců NATO spolupracovat a efektivně se integrovat,“ uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby.

  Letadlová loď Truman (CVN 75) třídy Nimitz, nesoucí 90 letounů a vrtulníků, je pod aliančním operačním velením od pondělí, kdy cvičení ve Středozemním moři začalo. Potrvá dvanáct dní.

  Podle Kirbyho je koncipováno tak, aby demonstrovalo schopnost NATO integrovat špičkové námořní úderné schopnosti skupiny letadlové lodi na podporu odstrašení a obrany Aliance.

  Kirby zdůraznil, že nemá žádnou souvislost se současným napětím Západu s Ruskem kvůli Ukrajině. Cvičení plánovala Aliance už od roku 2020 a nezahrnuje cvičené scénáře, které přímo souvisí se současnými událostmi v Evropě.

  Kirby ale připustil, že alianční velení zvažovalo, zda se kvůli nynější situaci uskuteční. „Vzhledem k aktuálnímu napětí jsme náležitě zvážili naši pozici,“ řekl.

  Americké ministerstvo obrany nicméně podle něj dál podporuje Ukrajinu a chce mít dispozici možnosti, pokud by spojenci z NATO požádali o pomoc. „Ujistíme se, že máme připravené možnosti, jak uklidnit naše spojence, zejména na východním křídle NATO,“ dodal Kirby.

  Pokud podle něj dojde k další eskalaci situace ze strany Ruska a případně vojenské akci vůči Ukrajině, Spojené státy mají prostředky, jak spojence ubezpečit a posílit jejich schopnosti.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media