„K dispozici máme poměrně širokou škálu možností od politické a diplomatické podpory až po konkrétní projevy, jako je právě dar munice, který považuji za důležité gesto solidarity,“ uvedla po jednání vlády ministryně obrany Jana Černochová (ODS), na jejíž návrh vláda o daru hlasovala.
Jde o dělostřeleckou munici ráže 152mm. Přesně 4 006 dělostřeleckých granátů má podle ministerstva obrany hodnotu asi 36,6 milionu korun.
Darem chce vláda pomoci posílit obranyschopnost Ukrajiny v reakci na aktivity Ruska u ukrajinských hranic. Moskva tam v posledních týdnech koncentrovala na 100 tisíc vojáků s bojovou technikou. Západ se obává, že Rusko chystá vojenský vpád na ukrajinské území. Moskva to sice odmítá, ale za stažení sil požaduje po Západu písemné záruky, že se NATO nebude rozšiřovat dál na východ k ruským hranicím.
“Dlouhodobě s Ukrajinou rozvíjíme spolupráci a podporujeme její cestu k demokracii,” uvedla Černochová.
Rusko už v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014 vojenské obsadilo a následně anektovalo ukrajinský Krym, podporuje proruské separatisty na východní Ukrajině.
Podle premiéra Petra Fiala (ODS) má Česká republika s vojenskou okupací vlastní zkušenosti, a proto by neměla něčemu takovému jenom přihlížet. “Naše bezpečnost je tím ohrožena,“ řekl Fiala v souvislosti s hrozbou ruské agrese vůči Ukrajině.
Eskalace krize by podél Fiala mohla mít závažný dopad na bezpečnost Evropy, na ceny energií i na další věci. „Snažíme se dosáhnout toho, aby se situace řešila mírovými prostředky, diplomatickou cestou a abychom odradili Rusko od jakékoli vojenské agrese. To je samozřejmě i záměr české vlády. Věříme v diplomatickou cestu, ale jsme připraveni, a je to naše povinnost se na to připravovat, i na horší scénáře,“ řekl Fiala.
Podle ministerstva obrany nepředstavuje darování takového množství munice pro českou armádu žádný problém. Munice ráže 152mm má dostatečnou zásobu, navíc s jejím využitím do budoucna příliš nepočítá, protože obrana v současnosti pořizuje nová děla ve standardní ráži NATO 155mm.