natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • „Abe“ se plaví Pacifikem. Poprvé pod ženským velením a s novými letouny

    24. ledna 2022  6:42
    Pro posádku americké letadlové lodi USS Abraham Lincoln má tato mise v západním Pacifiku hned několik poprvé. Jde o první operační nasazení v historii amerického námořnictva, kdy celé letadlové lodi velí žena a poprvé má na palubě nejmodernější bojové letouny F-35C.  

    Start letounu F-35C z paluby letadlové lodě USS Abraham Lincoln | foto: US NAVY

    Letadlová loď Abraham Lincoln (CVN-72) přezdívaná „Abe“ nebo „Black Pearl“ vyplula z kalifornského San Diega před týdnem a směřuje Pacifikem směrem na západ.

    Vůbec poprvé pěti tisícovkám námořníků, letců a mariňáků na palubě velí žena. Kapitánka Amy Bauernschmidt sloužila na lodi od roku 2016 jako výkonná velící důstojnice a velitelkou plavidla se jako první žena v historii amerického námořnictva stala loni v srpnu.

    Teď má před sebou první operačním nasazení. To poslední - rekordní - trvalo 295 dní a do domovského přístavu se plavidlo vrátilo v roce 2020. Šlo o nejdelší misi od vietnamské války. Tehdy loď operovala v evropských vodách a poté zamířila na Blízký východ, kde se zapojila do akcí v Arabském moři a Ománském zálivu.

    „Námořníci jsou neskuteční profesionálové, mimořádně tvrdě trénovali, aby se ujistili, že jsou připraveni na jakékoli provozní záležitosti, které se od nás při nasazení vyžadují,“ řekla před vyplutím Bauernschmidt.

    Plavidlo se svou doprovodnou skupinou (Carrier Strike Group 3), zahrnující křižník s řízenými střelami USS Mobile Bay a torpédoborce USS Fitzgerald, USS Gridley, USS Sampson a USS Spruance, v následujících měsících převezme úkoly od letadlové lodi USS Ronald Reagan (CVN-76), které prochází plánovanou údržbou v japonském přístavu Jokosuka.

    Abraham Lincoln je v pořadí pátá letadlová loď třídy Nimitz. V aktivní službě je od roku 1989 a ve výzbroji má 90 letadel a vrtulníků.

    Poprvé tentokrát slouží jako plovoucí základna pro letku “Black Knights” s nejmodernějšími stíhačkami páté generace F-35C americké námořní pěchoty. Doposud měla ve výzbroji nejnovější stroje pouze letadlová loď USS Carl Vinson, a to od loňského léta.

    Kromě strojů F-35 jsou na palubě další tři úderné letky se stroji F/A-18 Super Hornet, letka pro elektronický boj, průzkumné letouny včasného varování E-2 Hawkey a dvě vrtulníkové letky se stroji MH-60.

    Kotva z legendární Enterprise

    Plavidlo o délce 332,8 metru a výtlaku přes 105 tisíc tun pohánějí dva jaderné reaktory, které umožňují plout rychlostí přes 30 uzlů (56 km/h). Posádku tvoří 3 200 námořníků a 2 480 příslušníků leteckého personálu.

    Plavidlo se zapojilo do řady amerických bojových operací v Arabském zálivu. Drží rekord v počtu dní nepřetržitě strávených na moři. Letos má být loď k vidění v připravovaném volném pokračování legendárního hollywoodského trháku Top Gun: Maverick.

    Zajímavostí je, že plavidlo při poslední modernizaci dostalo třicetitunovou kotvu z jiné americké letadlové lodi - legendární USS Enterprise (CVN-65). Ta byla vůbec první letadlovou lodí s jaderným pohonem a sloužila od roku 1961 až do 2017.

    Bauernschmidt pochází z Milwaukee ve Wisconsinu a v květnu 1994 patřila do první třídy absolventek námořní akademie poté, co Pentagon umožnil ženám sloužit na palubách bojových lodí a letounů. V roce 1996 získala kvalifikaci námořní pilotky.

    Během své pilotní kariéry sloužila u několika vrtulníkových letek, například u protiponorkové jednotky „Wolfpack“ v San Diegu. Na kontě má více než 3 tisíce letových hodin a nasazení na palubě torpédoborce USS John Young na severu Arabského zálivu.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media