natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Švédsko koupí systém Patriot na obranu proti balistickým střelám

  2. srpna 2018  14:02
  Švédská armáda dostala od vlády zelenou k nákupu systému protivzdušné obrany Patriot. Má zemi zajistit obranu před taktickými balistickými střelami. Na nákup čtyř baterií systému Patriot dostane armáda 10 miliard švédských korun. Současná protivzdušná obrana už podle armády nevyhovuje.  

  Systém Patriot | foto: NATO Photos

  „Je to jedna z nejdůležitějších schopností, kterou musíme rozvíjet,“ uvedl náčelník generálního štábu švédské armády Karl Engelbrektson. Armáda ve čtvrtek dostala od vlády souhlas k nákupu čtyř baterií systému a zatím nezveřejněný počet střel za maximálně 10 miliard švédských korun (v přepočtu asi 24,8 miliardy korun).

  Švédsko nákupem střel Patriot získá velmi výkonný zbraňový systém. Pro stejný se na jaře rozhodlo také Polsko. Žádná ze zemí ve střední, východní a severní Evropě ani v Pobaltí takovým komplexem nedisponuje. Z evropských spojenců mají Patrioty ve výzbroji pouze Německo, Nizozemsko, Řecko a Španělsko. O nákupu uvažuje Rumunsko.

  INFOGRAFIKA: Jak funguje systém Patriot

  Vysoce mobilní raketový systém využívající střely dlouhého doletu typu země-vzduch s operačním dosahem až 160 kilometrů.

  Systém Patriot začala vyvíjet americká společnost Raytheon už počátkem 60. let. Od roku 1984 je ve výzbroji armády Spojených států.Systém umožňuje likvidovat taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla.

  Osvědčil se například v roce 1990 během první války v Perském zálivu, kdy chránil koaliční jednotky před iráckými raketami typu Scud. Mimo Spojené státy využívají systém Tchaj-wan, Egypt, Izrael, Japonsko, Kuvajt, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Z evropských spojenců mají střely k dispozici Německo, Nizozemsko, Polsko, Španělsko a Řecko.

  Systém Patriot - infografika

  Obranný systém s antiraketami dovede detekovat, sledovat a ničit letouny včetně těch bezpilotních, řízené střely i taktické balistické střely. První dodávka se očekává už v roce 2021.

  Systém Patriot středního dosahu má nahradit především dosluhující systémy typu Hawk, které pocházejí z konce padesátých let a i přes řadu modernizací v průběhu let nezadržitelně zaostávají. Podle ministra obrany Petera Hultqvista už neodpovídají požadavkům současnosti.

  Fotografie

  Baterie střel Patriot rozmístěná u tureckého města Adana
  Systém Patriot
  Protiraketový systém Patriot. Ilustrační snímek
  Systém Patriot

  Švédské ozbrojené síly tak podle něj nákupem Patriotů získají osvědčený systém a schopnost, kterou dosud nedisponují, tedy obranu před taktickými balistickými střelami. „Samozřejmě, nemluvíme o přímých hrozbách... takové systémy ale má Rusko,“ prohlásil Hultqvist.

  Švédsko ani sousední Finsko sice nejsou členy Severoatlantické aliance, po ruské anexi Krymu a akcích na Ukrajině však s NATO významně prohlubují spolupráci. Účastní se pravidelně i spojeneckých jednání a vojenských cvičení.

  Od té doby ale také čelí zvýšené aktivitě ruského letectva a viní Moskvu i z opakovaného narušování vzdušného prostoru či pobřežních vod. Obě země také oficiálně kývly na dohodu, která jim v krizových situacích umožní dostat podporu a pomoc od jednotek NATO. Naopak severské země umožní v případě krize například „hostování“ aliančních letounů.

  Tajemné drony, falešný dopis. Švédskou rozvědku trápí čachry Ruska

  Moskva sbližování severských zemí s Aliancí dlouhodobě odsuzuje a opakovaně hrozí odvetnými opatřeními. Naposledy minulý týden ruský ministr obrany Sergej Šojgu označil posilování vazeb NATO s Finskem a Švédskem za „znepokojivé“. Kritizoval smlouvu, která umožňuje oběma zemím účast na aliančních cvičeních, a díky níž má NATO přístup do jejich vzdušného prostoru a teritoriálních vod.

  Šojgu tvrdí, že tyto kroky vytvářejí „větší nedůvěru“ a narušují současný bezpečnostní systém. „Tento trend jasně indikuje, že NATO se snaží všemi možnými způsoby zabránit Rusku, aby se stalo geopolitickým konkurentem,“ uvedl Šojgu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media