Pražský hrad dostal modré nasvícení kvůli summitu NATO

Vydáno 14.06.2021
V předvečer vrcholného summitu NATO v Bruselu dostal Pražský hrad modré nasvícení s logem NATO. Českou delegaci povede na schůzce lídrů třiceti členských zemí prezident Miloš Zeman  

Pražský hrad v modrém u příležitosti summitu NATO (13.6.2021) | foto: KPR

Zeman odcestoval do Bruselu na schůzku hlav států a premiérů už v neděli odpoledne. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček informoval, že se krátce po příletu účastnil podrobné koordinační schůzky s šéfem české diplomacie Jakubem Kulhánkem a ministrem obrany Lubomírem Metnarem.

„ČR v Alianci hovoří jednotným hlasem,“ napsal mluvčí prezidenta na Twitteru.

K příležitosti aliančního summitu dostal Pražský hrad v neděli večer symbolické modré nasvícení i se znakem NATO. Návštěvníci mohli vidět nasvícení od 21:30 na prvním nádvoří.

Podobnou výzdobu zvolilo i samotné dějiště vrcholné schůzky. V Bruselu jsou místní památky rovněž nasvíceny modrou barvou nebo je zdobí vlajky Aliance.

Lídři NATO na pondělním summitu v Bruselu přijmou celý balík opatření, který má zajistit schopnosti čelit hrozbám a výzvám nejméně na další dekádu. Kromě odstrašení Ruska, reakce na vzestup Číny, zvyšování obranných výdajů nebo nebezpečí terorismu má také potvrdit adaptaci spojenců na kybernetické útoky nebo změny klimatu.

inc natoaktual.cz