PROJEKTY A AKTIVITY INFORMAČNÍHO CENTRA O NATO
Aktuální a připravované projekty
 • Naše bezpečnost není samozřejmost: konference
  25. června 2020
  Sedmý ročník národní konference Naše bezpečnost není samozřejmost letos opět proběhne v prostorách Pražského hradu za účasti významných českých i zahraničních hostů, mj. ministři obrany zemí Visegradské čtyřky. Konference se koná pod záštitou ministra obrany České republiky Lubomíra Metnara a za podpory Ministerstva obrany ČR a NATO PDD. Podrobnosti o akci, program a seznam partnerů jsou k dispozici na stránce konference www.nbns.cz. Živě můžete konferenci sledovat zde:

 • Cyber Defence: What Have We Learned During the Coronavirus Crisis and Where Are We Heading Now? Reflections by NATO and the Czech Republic: webinar
  23. června 2020
  Jagello 2000 - IC NATO a NATO Public Diplomacy Division pořádají online seminář o kyberobraně, v němž vystoupí šéfka alianční kyberobrany Chelsey Slack a ředitel Národního centra kybernetické bezpečnosti Lukáš Kintr.

 • Transatlantic Relations During Covid-19 and Beyond: webinar
  10. června 2020
  Analýzou současného stavu transatlantických vztahů se zabývala online debata s Johnem Roodem, který do února roku 2020 zastával post náměstka amerického ministra obrany. Debata se soustředila na tři hlavní oblasti - vztahy mezi USA a Evropou, mezi Západem a Čínou, a výhledem americké zahraniční politiky po prezidentskcýh volbách v USA letos na podzim. Online debatu organizoval CEVRVO Institut/PCTR
  ve spolupráci s Informačním centrem o NATO.

 • Jak NATO reaguje na COVID-19: speciální příloha
  6. dubna 2020/průběžná aktualizace
  Přinášíme souhrn zpravodajství a zdrojů ohledně reakce Severoatlantické aliance na pandemii COVID-19. Informace o tom, jak může NATO reagovat a jakých schopností využívá najdete ve zvláštním souhrnu natoaktual.cz.

 • Zkušenosti z německo-holandské vojenské spolupráce: seminář
  podzim 2020
  Německo a Holandsko spolu vojensky spolupracují na vysoké úrovni. Němečtí a holandští vojáci slouží ve společných jednotkách, pod společným velením v Münsteru. Právě zkušenosti z prohlubování vojenské spolupráce Německa a Holandska by mohly být užitečné pro Českou republiku, která má podobnou spolupráci Německem. Při semináři pozvaní hosté z Holandska a Německa seznámí expertní českou komunitu s „lessons learned“.

Uskutečněné projekty
 • Obranný průmysl a transatlantické vazby: webinar
  27. května 2020
  Česko-americké spolupráci v oblasti obranného průmyslu se věnoval webinar, na němž jako hlavní host vystoupil náměstek ministra obrany pro řízení sekce průmyslové spolupráce Tomáš Kopečný. Akce se zaměřila na představení technologických možností českého obranného průmyslu a možnosti transatlantické spolupráce ve výzkumu a vývoji. Debatu organizovalo Center for a New American Security ve Washingtonu, D.C. ve spolupráci s Jagello 2000 - IC NATO, jež se podílelo na přípravě.

 • Česko-německý bezpečnostní seminář v Berlíně
  25. května 2020
  Čtvrtý ročník Česko-německého bezpečnostního semináře, který Jagello 2000 organizuje se svojí německou sesterskou organizací Deutsche Atlantische Gesellschaft, se letos poprvé uskutečnil online. Bývalý spolkový ministr a současný poslanec Spolkového sněmu Christian Schmidt, předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer, generál (v zál.) Petr Pavel, generál (v zál.) Heinrich Brauss a další účastníci diskutovali o budoucnosti transatlantických vztahů v době pandemie covid-19. Zdůraznili mj. nutnost prohloubení spolupráce mezi USA a evropskými členy NATO a udržení rozpočtů na obranu.

 • Factboxy natoaktual.cz: přehledové materiály
  březen/duben 2020
  Zveřejnili jsme nové factboxy, tedy informační listy o specifických aktuálních tématech týkajících se bezpečnosti a Severoatlantické aliance. Hodit by se mohly například středoškolským pedagogům. Témata nových factboxů zahrnují vztahy NATO a Číny, Letecké tankery pro NATO nebo NATO a Blízký východ. Seznam všech factboxů najdete v sekci Publikace.

 • Mezinárodní bezpečnost a NATO: přednášky pro středoškoláky
  2. a 14. dubna 2020
  Rádi reagujeme na poptávku po přednáškách o bezpečnosti a NATO. Proto chystáme dvě besedy o mezinárodní bezpečnostní situaci a Severoatlantické alianci, o něž nás požádal pražský středoškolský pedagog pro své žáky. Přednášky se uskuteční formou dálkové interaktivní prezentace.

 • Atrium párty: neformální setkání studentů a odborníků
  26. března 2020 - Zrušeno. Akce se uskuteční v náhradním termínu.
  Druhou akcí, kterou organizujeme pro Model NATO, je tradiční neformální setkání jeho účastníků s bezpečnostními experty při drobném občerstvení. Nejde o přednášku ani konferenci, středoškoláci mají možnost individuálně nebo ve skupinkách hovořit například s odborníky ministerstva zahraničí, obrany či novináři o tématech, která je zajímají. Získané informace mohou využít i během jednání v rámci Modelu NATO.

 • Audit NATO: expertní seminář
  19. března 2020 - Zrušeno. Akce se uskuteční v náhradním termínu.
  Vracíme se k úspěšnému formátu výročního hodnocení působení České republiky v Severoatlantické alianci. Během expertního semináře účastníci zhodnotí, čeho bylo dosaženo a jaké jsou plány pro nadcházející období.

 • Od Varšavské smlouvy po NATO: přednáška příslušníky Bundeswehru
  12. března 2020
  Pro příslušníky Bundeswehru, kteří byli na návštěvě Prahy v rámci vzdělávacího semináře pořádaného Karl-Theodor-Molinari-Stiftung, jsme opět spoluorganizovali přednášku generála v.z. Jiřího Šedivého o transformaci Armády ČR za poslední dvě dekády.

 • Poznej NATO 2020 (I.): studijní exkurze
  4. března 2020
  Pro účastníky Modelu NATO (organizovaného Asociací pro mezinárodní otázky) a další středoškoláky jsme připravili exkurzi na 24. základnu dopravního letectva v pražských Kbelích, kterou jsme navštívili vůbec poprvé. Studenti se dozvěděli o úkolech základny, mezi něž patří letecká doprava ústavních činitelů, záchranná služba a přeprava materiálu a měli možnost si prohlédnout leteckou techniku, meteorologickou stanici či řídící věž letiště.

Studijní exkurze Poznej NATO na základně AČR Kbely (4.3.2020). Prohlídka letounu Airbus A319.
Studijní exkurze Poznej NATO na základně AČR Kbely (4.3.2020). Studenti u letounu ​Casa C-295 M.
Studijní exkurze Poznej NATO na základně AČR Kbely (4.3.2020). Studenti u letounu Airbus A-319 CJ.
Studijní exkurze Poznej NATO na základně AČR Kbely (4.3.2020). Studenti u letounu Canadair CL-601.
 • Od Varšavské smlouvy po NATO: přednáška
  19. února 2020
  Letos poprvé přednášel generál (v záloze) Jiří Šedivý pro skupinu německých vojáků, tentokrát z Horní Lužice. Tématem byla jako tradičně zkušenosti z transformace Armády ČR v posledních dvaceti letech.

Informační centrum o NATO

Informační centrum o NATO je veřejným informačním zařízením poskytujícím informace o Severoatlantické alianci.

INFORMAČNÍ CENTRUM O NATO
Jungmannova 17
110 00 Praha 1

info@natoaktual.cz
tel.: 221-506-758

Facebook RSS

Projekt podporuje Public Diplomacy Division NATO

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.