natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • PROJEKTY A AKTIVITY INFORMAČNÍHO CENTRA O NATO
  Aktuální a připravované projekty
  • Summit NATO v Bruselu 2021: speciál
   14. června 2021
   Nejvyšší představitelé členských států Severoatlantické aliance se po necelých dvou letech opět sešli na vrcholném summitu, který proběhl 14. června 2021 v Bruselu. Připravili jsme zpravodajský speciál, kde přinášíme základní informace o summitu, souhrn zpráv natoaktual.cz a další zdroje. Čtěte speciál k summitu NATO 2021
  • Joint Sky 2021: veřejné besedy s piloty Dnů NATO v ostravském Domě knihy
   17. září 2021
   V rámci projektu Joint Sky chystá Informační centrum o NATO každoroční veřejnou neformální debatu s piloty Dnů NATO v Ostravě, a to jak se zahraničními, tak českými. Debatu lze navštívit přímo v Domě knihy nebo sledovat online na Facebooku.

  • Poznej NATO 2021: studijní exkurze
   září 2021
   Pokračování akcí v sérii studijních exkurzí "Poznej NATO" pro žáky a studenty: Informační centrum o NATO připravuje ve spolupráci s Moravskoslezským krajem možnosti prohlídek letounů aliančních letectev.

  • Joint Sky 2021: besedy zahraničních vojáků na školách
   září 2021
   V rámci doprovodných programů Dnů NATO v Ostravě chystáme naše tradiční besedy žáků a studentů v Moravsko-slezském kraji se zahraničními účastníky přehlídky.

  Uskutečněné projekty
  • Naše bezpečnost není samozřejmost: konference
   22. června 2021
   Osmý ročník národní konference Naše bezpečnost není samozřejmost proběhl opět v prostorách Pražského hradu za účasti významných českých i zahraničních hostů. Podrobnosti a záznam jsou k dispozici na stránce konference www.nbns.cz. Portál natoaktual.cz je mediálním partnerem akce.
  • Disruptivní technologie, obrana a bezpečnost ČR: expertní diskuze
   21. června 2021
   Diskusi o úloze disruptivních technologií při zajišťování obrany a bezpečnosti ČR pořádalo Jagello 2000 u příležitosti 8. ročníku národní konference Naše bezpečnost není samozřejmost. Hlavním řečníkem byl náměstek ministra obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný.
  • Different continents, one cyber space: Czech and Japanese perspectives on cooperation, synergy and the role of USA: webinář
   27. května 2021
   Češti a japonští experti z vládních i nevládních institucí se během online kulatého stolu zaměřili na mezinárodní rozměr kyber obrany a z národních perspektiv zhodnotili úspěchy a priority svých zemí v této oblasti. Tento nový formát mezinárodní aktivity Jagello 2000 - IC NATO jsme připravili ve spolupráci se Sasakawa Peace Foundation.

  • Live stream - 20 let Dnů NATO v Ostravě: velikonoční výroční speciál
   2. dubna 2021
   Natoaktual.cz byl mediálním partnerem historicky prvního výročního vysílání atraktivního online streamu organizátorů Dnů NATO v Ostravě. Půl roku nás dělí od příštího ročníku Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR, na kterých oslavíme 20 let historie této akce. Velikonoční výroční speciál nabídl zajímavé hosty, pohled pod pokličku náročné organizace, exkluzivní zdravice dlouhodobých partnerů a účastníků, ale i výhled do budoucnosti a rovněž podrobnosti o dalších letošních účastnících. Stream, který zhlédlo na 30 tisíc diváků, je celý k dispozici na YouTube a Facebooku.
   Související zprávy:
   Letošní Dny NATO? Organizátoři kvůli covidu počítají se čtyřmi scénáři
   Dny NATO slaví 20 let. Výroční speciál sledujte živě v pátek

  • Atrium party: neformální setkání studentů a odborníků
   30. března 2021
   Tradiční neformální setkání účastníků Modelu NATO s profesionály z oblasti obrany, bezpečnosti či technologií. Letos jsme se s třicítkou studentů a šesti experty setkali online a věnovali jsme se novým technologiím a jak s nimi NATO pracuje, také bezpečnosti v Africe nebo mezinárodní pomoci při různých katastrofách. Atrium party není přednáškou ani konferencí, zato středoškoláci mají možnost neformálně promluvit s odborníky ministerstva zahraničí, obrany a dalšími experty o tématech, která je zajímají. Získané informace mohou využít i během jednání v rámci Modelu NATO. Atrium party organizujeme ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky.

  • 2021: německý volební rok & očekávání od nového předsedy CDU Armina Lascheta: online diskuze
   18. února 2021
   Co lze čekat od nového předsedy německých křesťanských demokratů (CDU) Armina Lascheta? Bude zároveň i kandidátem na kancléře za CDU/CSU do zářijových spolkových parlamentních voleb? Na online expertní diskusi k německému volebnímu roku vystoupili Kai Küstner, korespondent ARD a expert na bezpečnostní problematiku, a Alexandr Vondra, poslanec Evropského parlamentu. Diskusi moderoval Jiří Šitler, ředitel Odboru států střední Evropy z Ministerstva zahraničních věcí ČR. Akci organizovalo Jagello 2000 a Konrad Adenauer Stiftung.

  • Factboxy natoaktual.cz: přehledové materiály
   zima 2020/21
   Na přelomu roku pro vás připravujeme nové factboxy, informační přehledy o vybraných tématech týkajících se bezpečnosti a Severoatlantické aliance. Hodí se pro rychlou orientaci v často komplikovaných oblastech a poskytují základní přehled zdrojů - ideální k využití například při výuce. V nových factboxech se podíváme na roli NATO v boji proti pandemii nebo na kyberbezpečnost. Seznam všech dosud vydaných factboxů najdete v sekci Publikace.
  • Nové zpravodajské seriály na natoaktual.cz:
   leden 2021
   S novým rokem jsme pro čtenáře připravili hned několik novinek, kterými chceme více zpřístupnit a zpřehlednit témata obrany a bezpečnosti. Zahájili jsme seriál TOP5, v němž jednou za měsíc prozkoumáváme nečekaná čísla i překvapivé souvislosti obranných schopností zemí Severoatlantické aliance. Zatím jsme prozkoumali sílu armád a výši obranných rozpočtů.
   Druhou novinkou jsou úvodní texty k novým faktografickým souhrnům Factbox natoaktual.cz, kterých na přelomu roku vychází několik. Zaměřili jsme se na téma koronaviru a NATO a naposledy na roli Aliance na poli kyberobrany.
   Třetí novinkou je náš týdenní retro přehled Minuta týdne, kdy se zastavíme na jedinou minutu a připomeneme si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti.

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media