„Vyzýváme Rusko, aby vyškrtlo Českou republiku a Spojené státy ze seznamu nepřátelských zemí,“ uvedli lídři třicítky ve společném prohlášení s tím, že má zároveň Rusko upustit od dalších kroků, které nejsou v souladu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích.
Na soupis je Moskva jako jediné dvě země zařadila v polovině května.
Hlavy států a premiéři členských zemí se shodli, že Aliance musí být v budoucnu lépe připravena na ruské provokativní a rozkladné aktivity, které podniká nejen u hranic spojeneckých zemí, ale také na jejich území.
České republice spojenci vyjádřili solidaritu vůči Rusku za výbuchy muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, které mají podle českých tajných služeb na svědomí ruští agenti a jejichž odhalení rozpoutalo koncem dubna ostrou diplomatickou válku mezi Prahou a Moskvou.
„Patří sem i nelegální a ničivé akce ruských zpravodajských služeb na území aliance, z nichž některé si vyžádaly životy obyvatel a způsobily rozsáhlé materiální škody. V plné solidaritě stojíme za Českou republikou a dalšími zeměmi, které byly tímto způsobem postiženy,“ píše se ve společném prohlášení.
Lídři NATO se shodli na odsouzení agresivních ruských kroků, ale také na nutnosti konstruktivního dialogu. „Chtěl bych našim partnerům opakovaně poděkovat za vyjádření solidarity v otázce Vrbětic a hybridního působení,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar v reakci na závěrečné komuniké.
Českou delegaci na summitu vedl prezident Miloš Zeman. Po jednání se vrátit bez setkání s novináři zpět do Prahy. Mluvčí hradu Jiří Ovčáček po schůzce na Twitteru uvedl, že Zeman na summitu kritizoval odchod NATO z Afghánistánu.
„Připomněl, že v boji s terorismem položili v Afghánistánu své životy čeští vojáci. Varoval, že Tálibán po ovládnutí země může vytvořit z Afghánistánu nové teroristické centrum,“ napsal Ovčáček.
Vztahy s Ruskem se objevují ve všech otázkách
Německá kancléřka Angela Merkelová po jednání konstatovala , že bohužel „Rusko nevidí NATO jako partnera, ale jako protivníka“. Pro Merkelovou byl summit zřejmě poslední vrcholnou schůzkou Aliance před jejím plánovaným odchodem z politiky.
Závěrečné komuniké lídrů členských zemí ze summitu NATO |
Lídři NATO se shodli, že ruské agresivní akce představují hrozbu pro euroatlantickou bezpečnost. Nebývale obsáhlé závěrečné komuniké má celkem 79 bodů. Z toho hned 18 výslovně zmiňuje Rusko a další nejméně desítka se vztahů s Ruskem bezprostředně týká.
Spojenci například v jednom z bodů konstatovali, že o partnerství s Ruskem NATO usilovalo více jak 25 let, mimo jiné prostřednictvím Rady NATO-Rusko. „Rusko nadále porušuje hodnoty, zásady, důvěru a závazky z dohod, které jsou základem vztahu NATO-Rusko,“ uvedli.
Do odvolání tak platí pozastavení veškeré praktické civilní a vojenské spolupráce s Moskvou. Zároveň ale spojenci deklarovali, že jsou otevřeni politickému dialogu. „Dokud Rusko neprokáže dodržování mezinárodního práva a svých mezinárodních závazků a odpovědnosti, nemůže dojít k návratu k obvyklému stavu,“ píše se v dokumentu.