natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Summit NATO potvrdí odstrašení vůči Rusku, českou delegaci vede Zeman

  14. června 2021  8:27,  aktualizováno  12:34
  Má to být klíčový moment pro spojence 30 zemí. Lídři NATO na pondělním summitu v Bruselu přijmou celý balík opatření, který má zajistit schopnosti čelit hrozbám a výzvám nejméně na další dekádu. Kromě odstrašení Ruska, reakce na vzestup Číny, zvyšování obranných výdajů nebo nebezpečí terorismu má také potvrdit adaptaci spojenců na kybernetické útoky nebo změny klimatu.  

  Summit Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

  „Jde klíčový okamžik pro naši Alianci a pro naši kolektivní bezpečnost,“ předeslal šéf NATO Jens Stoltenberg před vrcholnou schůzkou Aliance, na níž by představitelé třiceti spojeneckých zemí měli potvrdit adaptaci Aliance na bezpečnostní prostředí pro další roky.

  „Důležitý den pro NATO. Potvrdíme hodnoty, které nás spojují, pravidla a zásady, které jsou základem a tvoří sílu naší Aliance,“ uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron.

  Českou delegaci na odpolední zhruba tříhodinovou schůzku hlav států a premiérů vede Miloš Zeman. Do Bruselu odcestoval už o víkendu a Pražský hrad dostal k příležitosti summitu modré nasvícení. Bezprostředně po jednání plánuje bez komunikace s novináři návrat domů.

  SPECIÁL: Summit NATO v Bruselu 2021

  „Bezpečnostní situace ve světě, alianční spolupráce, posilování kolektivní obrany, vize NATO 2030 a využití inovativních technologií, nová Strategická koncepce, boj s hybridními hrozbami, spolupráce s EU. To budou témata dnešního bruselského summitu,“ vyjmenoval před jednáním ministr obrany Lubomír Metnar.

  Spojenci mají na summitu přijmout novou ambiciózní koncepci NATO 2030, která zahrnuje celé spektrum opatření a kroků, aby Aliance mohla v budoucnu čelit novým hrozbám a výzvám. Od možností účinněji reagovat na hrozby ze strany Ruska nebo na mocenský vzestup Číny, přetrvávající nebezpečí mezinárodního terorismu a sofistikované kybernetické útoky až po klimatické změny.

  Jsme ve věku globální konkurence. A musíme reagovat na mnoho hrozeb a výzev současně. Rusko a Čína se tlačí proti mezinárodnímu řádu založenému na pravidlech,“ konstatoval Stoltenberg.

  Pražský hrad dostal modré nasvícení kvůli summitu NATO

  Vztahy s Ruskem jsou podle jeho slov nejhorší od dob takzvané studené války. Přístup spojenců k Rusku má být založen na politice dvojího přístupu - tedy silného odstrašení a vstřícnosti ke smysluplnému dialogu s Moskvou.

  NATO chce být proto lépe připraveno na ruskou rozpínavost a agresivní vystupování vůči členským i partnerským zemím včetně kybernetických a hybridních útoků. V této souvislosti by se podle diplomatů v závěrečném prohlášení lídrů mohla objevit i zmínka o solidaritě s Českem vůči Rusku kvůli výbuchům v muničních skladech ve Vrběticích, za kterými podle českých tajných služeb stojí ruští agenti.

  „Ještě nemůžu předjímat to, co bude v tom závěrečném komuniké, které se připravuje. Ale myslím si, že můžu prozradit, že tam to vyjádření solidarity s Českou republikou určitě bude,“ citovala českého ministra zarhaničí Jakuba Kulhánka agentura ČTK.

  „Čína se k nám přibližuje. V kybernetickém prostoru, v Africe, ale také vidíme, že Čína silně investuje v naší vlastní kritické infrastruktuře,“ řekl Stoltenberg. „Víme, že Čína nesdílí naše hodnoty... Není nepřítel ani protivník, ale musíme reagovat společně,“ dodal s tím, že západní aliance musí reagovat na hospodářský, politický a vojenský vzestup Pekingu.

  Poprvé ve funkci se summitu spojenců zúčastní americký prezident Joe Biden. Evropští spojenci od něj očekávají hlasité ujištění o amerických závazcích k obraně Evropě a vstřícnější přístup Bílého domu než za éry jeho předchůdce Donalda Trumpa. „Vysvětlím jasně, že závazek Spojených států vůči naší alianci a článku 5 je pevný,“ řekl Biden po příletu do Evropy. „Je to posvátná povinnost.“

  Spojenci zvyšují výdaje na obranu. Česko svůj slib zřejmě nesplní

  Zásadním tématem v tomto ohledu bude pokračování v navyšování obranných rozpočtů k dohodnutým 2 procentům HDP. Všechny členské státy se zavázaly této hranice dosáhnout nejpozději do roku 2024 a dnes by měly svůj závazek potvrdit. Letos podle odhadů NATO splní kromě USA slib devět států, Česká republika je s podílem 1,42 procenta HDP osmá od konce.

  Lídři NATO budou jednat rovněž o spojeneckých misích včetně probíhajícího odchodu zahraničních vojáků z Afghánistánu. Stažení sil má být dokončeno k 11. září a Aliance chce v zemi ponechat své civilní zastoupení a nejméně několik dalších let finančně podporovat afghánské bezpečnostní síly.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media