natoaktual.cz

Speciál: Krize v Sýrii a alianční podpora Turecku

V obavě před rozšířením konfliktu probíhajícím v Sýrii i do sousedícího Turecka požádala v listopadu 2012 Ankara Severoatlantickou alianci o pomoc s ochranou svého území a populace. Začátkem prosince 2012 NATO rozhodlo, že Turecku pomůže posílením systému integrované protivzdušné obrany a na místo vyslalo šest baterií protiraketových střel Patriot.  

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. | foto: NATO Photos

NATO a konflikt v Sýrii

factbox natoaktual.cz (prosinec 2015) - souhrnný materiál o tématu

Rozmístění střel země-vzduch podél turecké hranice má zabránit rozšíření konfliktu v Sýrii do Turecka. "Posílení integrované protivzdušné obrany NATO v Turecku je čistě defenzivní opatření, které slouží jako vojenské odstrašení," uvádí se ve společném prohlášení ministerstev obrany a zahraničí Německa, které vybavení do Turecka poskytlo.

Zpravodajství natoaktual.cz k tématu "Krize v Sýrii a zapojení NATO":

Oficiální stanovisko NATO:
NATO Foreign Ministers’ statement on Patriot deployment to Turkey (4.12. 2012)

Webová stránka NATO:
NATO's support to Turkey

  (aktualizováno do února 2014)

  Jak funguje systém Patriot

  Systém Patriot - infografika

  Taktický mobilní raketový systém využívající střely dlouhého doletu typu země-vzduch s operačním dosahem až 160 kilometrů. Systém Patriot začala vyvíjet americká společnost Raytheon už počátkem 60. let. Od roku 1984 je ve výzbroji armády Spojených států.
  Systém umožňuje likvidovat taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla. Osvědčil se například v roce 1990 během první války v Perském zálivu, kdy chránil koaliční jednotky před iráckými raketami typu Scud.
  Mimo Spojené státy využívají systém Tchaj-wan, Egypt, Izrael, Japonsko, Kuvajt, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Z evropských spojenců mají střely k dispozici Německo, Nizozemsko, Polsko, Španělsko a Řecko.

  Baterie střel Patriot rozmístěná u tureckého města Adana
  Systém patriot nizozemské armády
  Systém patriot nizozemské armády

  Baterie protiraketových střel Patriot

  natoaktual.cz
  zpět na článek