Čeští vojáci míří do Turecka, spojí nizozemské Patrioty s velením

17. ledna 2013  10:03
Malý tým čtyř českých vojenských spojařů z Lipníka nad Bečvou ve čtvrtek zamíří do Turecka. V rámci mise NATO budou poblíž turecko-syrské hranice zajišťovat spojení a přenos dat nizozemské jednotky protiraketového systému Patriot s velitelstvím NATO.  
Protiraketový systém Patriot. Ilustrační snímek
Protiraketový systém Patriot. Ilustrační snímek | foto: Raytheon

"V praxi to konkrétně pro nás znamená zabezpečit připojení národního prvku nizozemské jednotky do datové sítě NATO, tak aby byl zajištěn přenos dat, hlasu a videa mezi holandským velitelstvím s velitelstvím NATO a to 24 hodin denně a sedm dní v týdnu," uvedl velitel českého týmu Antonín Fík.

V Turecku by měli čeští spojaři působit tři až čtyři měsíce. Budou se podílet na ochraně tureckého území před útoky ze syrské strany. Pak by je mohli vystřídat další čeští vojáci. "Předpokládá se, že budeme požádání o vyslání vojáků do dalších rotací. O navýšení počtu se však neuvažuje," řekla Jana Růžičková z generálního štábu.

O ochranu spojenců požádala sama Ankara loni a NATO počátkem prosince rozhodlo o vyslání šesti baterií protiraketového systému Patriot na posílení protivzdušné obrany země před možnými útoky ze strany Sýrie.

V minulosti totiž na turecké území dopadaly přes hranice ze Sýrie dělostřelecké granáty. Obavy panují především z balistických raket a chemických zbraní, které má režim syrského prezidenta Bašára Asada k dispozici a které by mohl proti opozičním povstalcům použít.

Čeští specialisté ze 101. spojovacího praporu z Lipníku nad Bečvou, kteří do mise odjíždějí, patří k takzvanému nasaditelnému spojovacího modulu, který spadá pod velení 3. spojovacího praporu NATO v polské Bydgosczi. V uplynulých dvou letech se na podobné situace připravovali v rámci školení v Itálii nebo na aliančních cvičeních sil rychlé reakce. V Turecku budou působit společně s vojáky ze Slovenska a Polska.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.