Za chemické zbraně je odpovědný syrský režim, zní z NATO

28. srpna 2013  16:07
Za použitím chemických zbraní v Sýrii je režim Bašára Asada, uvedl generální tajmeník NATO Anders Fogh Rasmussen. Svědčí o tom podle něj informace z různých zdrojů. Chemické útoky označil za nepřijatelné a nemohou zůstat bez odpovědi.  
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

Rasmussen vystoupil z prohlášením po jednání velvyslanců osmadvacítky v Bruselu. Severoatlantická rada podle jeho slov "odsoudila hrůzné použití chemických zbraní v Damašku".

Spojenci plně podporují nynější vyšetřování vedené OSN, zároveň však kritizují, že syrský režim nezajistil inspektorům okamžitý a bezpečný přístup do míst útoků.

Za použitím chemických zbraní je podle Rasmussena zodpovědný režim Bašára Assada. "Informace dostupné z různých zdrojů ukazují na syrský režim," prohlásil s tím, že jde o jasné porušení mezinárodního práva

"Jakékoliv použití těchto zbraní je nepřijatelné a nemůže zůstat bez odpovědi. Viníci musí být voláni k zodpovědnosti," řekl Rasmussen.

Jak dodal, NATO jako celek nyní bude pokračovat v konzultacích a bude bedlivě situaci v Sýrii sledovat. Zároveň podle Rasmussena bude nadále pomáhat se zajištěním jihovýchodní hranice Aliance, především své členské zemi Turecku.

Ankara už v reakci na vývoj událostí v posledních dnech vyslala na syrské hranice speciální jednotky, schopné detekovat chemické látky a pomoci obětem chemického útoku s dekontaminací. "Od minulého týdne jsme výrazně zintenzivnili naše opatření, abychom byli připraveni v případě chemického útoku připraveni," potvrdil mluvčí tureckého úřadu pro zvládání havárií a mimořádných událostí Mustafa Aydogdu.

NATO má na tureckém území od počátku roku rozmístěno několik baterií protiraketového systému Patriot, který by měl ochránit turecká města v případě raketového útoku ze strany Sýrie.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.