Radary pročesávají nebe nad Tureckem, zemi už chrání střely Patriot

8. února 2013  18:19
Turecké území už je pod ochranou NATO před možnými útoky ze strany Sýrie. Aktivováno bylo postupně pět baterií střel Patriot. Po nizozemských a německých se naposledy připojila pod alianční velení i jedna americká u tureckého města Gaziantep.  
Baterie amerických střel Patriot nad tureckým městem Gaziantep | foto: NATO photos
galerie Systém Patriot - infografika Baterie amerických střel Patriot nad tureckým městem Gaziantep

Americká baterie střel Patriot byla rozmístěna na kopci nad městem. "Americká jednotka s Patrioty v Gaziantepu je pod velením NATO a plně operační," potvrdil Cengiz Alabacak z tureckého generálního štábu.

Spojené státy většinou komponentů systému dopravovaly do Turecka po moři. Druhá baterie bude aktivována v polovině února. "Aktivovali jsme první z našich dvou baterií, které pomohou chránit více než jeden a půl milionu lidí žijících v okolí města," konstatoval Steve Richmond z velitelství americké protivzdušné a protiraketové obrany.

Jak funguje systém Patriot

Systém Patriot - infografika

Taktický mobilní raketový systém využívající střely dlouhého doletu typu země-vzduch s operačním dosahem až 160 kilometrů. Systém Patriot začala vyvíjet americká společnost Raytheon už počátkem 60. let. Od roku 1984 je ve výzbroji armády Spojených států.
Systém umožňuje likvidovat taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla. Osvědčil se například v roce 1990 během první války v Perském zálivu, kdy chránil koaliční jednotky před iráckými raketami typu Scud.
Mimo Spojené státy využívají systém Tchaj-wan, Egypt, Izrael, Japonsko, Kuvajt, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Z evropských spojenců mají střely k dispozici Německo, Nizozemsko, Polsko, Španělsko a Řecko.

Protivzdušnou obranu před možnými syrskými útoky už koncem měsíce posílily čtyři baterie Patriotů, pod dvou z Německa a Nizozemska. Na čtyři sta německých vojáků je rozmístěno v okolí města Kahramanmaras a 360 nizozemských pak u města Adana.

Všech šest baterií by dohromady mělo poskytnout ochranný deštník před možnými útoky ze syrské strany pro zhruba 3,5 milionů Turků. Na turecké území loni na podzim ze Sýrie dopadlo několik dělostřeleckých a minometných granátů. Obavy ale panují především z balistických střel a chemických zbraní, které má syrský režim k dispozici. O pomoc požádala spojence sama Ankara a NATO v prosinci rozhodlo o vyslaní střel Patriot.

Alianční mise je naplánována na jeden rok a jednotky rozmístěné v Turecku spadají pod velitelství NATO v německém Ramsteinu. Do mise se také zapojili čeští vojáci. Čtyřčlenná skupina specialistů z Lipníka nad Bečvou zajišťuje spojení nizozemských jednotek z aliančním velením.

Rozmístění střel Patriot na ochranu Turecka

Rozmístění střel Patriot na ochranu Turecka

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.