Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Asadovy jednotky použily proti rebelům rakety Scud

13. prosince 2012  16:07
Záběry z bojů v syrském městě Homs | foto: www.youtube.com

Asadovy jednotky použily proti rebelům rakety Scud

Jednotky syrského prezidenta Bašára Asada vystřelily rakety na rebely, kteří se snaží svrhnout tamní vládu. Potvrdili to nejmenovaní činitelé NATO a USA s tím, že proti povstalcům byly použity balistické rakety krátkého doletu typu Scud. Podle mluvčího Bílého domu Jaye Carneyho by se v případě potvrzení zprávy jednalo o „poslední zoufalý čin režimu, který ukázal jeho naprostou lhostejnost k životům nevinných lidí. Představa, že by syrský režim zahájil palbu na vlastní obyvatelstvo, je zcela omračující,“ dodal Carney.

Thomas Houlahan, vojenský analytik z Centra pro bezpečnost a vědu, řekl, že zbraně byly nejspíše vyrobené v Severní Koreji. Jako příklad jmenoval Hwasong-6, což je zlepšená varianta původních sovětských raket typu Scud.

Kam dál?
Speciál: Krize v Sýrii a zapojení NATO (6.12. 2012)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

NATO upouští od společných misí s Afghánci

Jednotky Severoatlantické aliance se místo společných operací s Afghánci začínají soustředit na poskytování letecké a logistické podpory. Oznámil to americký generál Larry Nicholson, zástupce náčelníka štábu sil NATO. „Nyní se nacházíme ve fázi útlumu spolupráce s afghánskými bezpečnostními silami,“ řekl Nicholson.

Podle Nicholsona se afghánská policie znatelně zlepšila, ale stále potřebuje pomoc s nálety, dělostřeleckou podporou, evakuacemi vrtulníkem, týmy na likvidaci výbušnin a speciálními vozidly na odstraňování bomb. S tím se jí právě snaží pomoct jednotky ISAF.

Nicholson také očekává, že do konce roku 2014, kdy se mezinárodní síly stáhnou, nebudou afghánské jednotky s největší pravděpodobností potřebovat žádnou podporu, možná s výjimkou náletů.

Kam dál?
NATO: V afghánské bezpečnosti jsme dosáhli výrazného pokroku (6.12. 2012)
Rasmussen: Stahování z Afghánistánu může být urychleno (2.10. 2012)

Zdroj: PakTribune (Pákistán)

---

NATO otevřelo v Belgii novou centrálu pro speciální síly

Severoatlantická aliance zřídila nové velitelské centrum pro speciální síly, aby tak kompenzovala dopady výrazných škrtů v obranných rozpočtech a mohla sdílet armádní jednotky svých členů. „Výhodou speciálních jednotek jsou jejich relativně nízké náklady, jelikož se jedná o malý počet lidí, jejichž práce má velký dopad,“ řekl vrchní velitel sil NATO admirál James Stavridis.

Od vypuknutí finanční krize 20 členských zemí z 28 snížilo svůj obranný rozpočet. Vojenské výdaje, které během posledních deseti let klesly již o 15 %, se s největší pravděpodobností ještě budou snižovat v důsledku úsporných opatření prováděných evropskými vládami.

Podle Stavridise je tento krok součástí koncepce  tzv. chytré obrany (smart defense).

Kam dál?
Analýza: Aliance na rozcestí? Jakou čeká NATO budoucnost po summitu v Chicagu (30.4. 2012)
Ministři obrany NATO jednají v Bruselu o Afghánistánu i chytré obraně (2.2. 2012)

Zdroj: Press TV (Írán)

---

Srbsko: korupce ohrožuje národní bezpečnost

Korupce v Srbsku dosáhla takové míry, že představuje hrozbu pro národní bezpečnost, prohlásil tajemník srbského ministerstva vnitra Vladimír Božovič. Dále zdůraznil, že je třeba proti této situaci bojovat.

Božovič poznamenal, že srbská vláda spolu se srbskou policií (MUP) pracuje na strategii boje proti korupci a organizovanému zločinu. Dvouletý projekt je sponzorován z evropských fondů a jeho partnerem je Velká Británie. Projekt má zlepšit strategické plánování v rámci MUP, analýzy, kontrolu a účinné vyhodnocování. „Takové projekty přispívají k další modernizaci a reformám a jsem si jist, že zároveň pomůžou srbské vládě v boji proti korupci,“ řekl Božovič.

Podle vedoucího delegace EU v Srbsku Vincenta Degerta a britského velvyslance v Srbsku Michaela Davenporta pomohou podobné projekty urychlit proces zapojení Srbska do Evropské unie.

Zdroj: B92 (Srbsko)

---

Norové se připojují k afghánským a pákistánským radikálům

Několik norských občanů se údajně připojilo k militantním skupinám se sídlem v Afghánistánu a Pákistánu ve snazebojovat proti aliančním vojákům v misi ISAF. Podle norských zpravodajských služeb tito lidé dokonce zastřelili několik aliančních vojáků, a to i norské národnosti. Podle generála Kjella Grandhagena, který vede armádní zpravodajskou jednotku známou jako E-tjenesten, sice existuje „velice málo takových případů, ale Norové v nich bývají přímo spojeni s ozbrojenými útoky proti Afgháncům nebo mezinárodním silám.“

Grandhagen neupřesnil, kdy nebo kde k útokům došlo. Podle nejnovějších zpráv před několika týdny norský muslim napadl několik vojáků ISAF.

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

ber, natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.