natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO přitvrdilo ve sporu o předání afghánských vězňů

    11. března 2013  15:56

    Afghánistán | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    NATO přitvrdilo ve sporu o předání afghánských vězňů

    Bude-li hrozit nebezpečí, že propuštění afghánští vězni budou představovat riziko pro spojenecké vojáky, k jejich předání do rukou afghánských sil nedojde, řekl velitel spojeneckých sil NATO v Afghánistánu Joseph Dunford. Americké úřady tvrdí, že někteří propuštění vězni se vrátili do bojů, a mezi spojenci proto panuje obava, že afghánská vláda propouští na svobodu podezřelé povstalce. Důvodem tohoto chování má být snaha afghánských úřadů nastartovat mírové rozhovory s Talibanem.

    Transfer poslední části vězňů je již delší dobu zdrojem třenic mezi spojenci a afghánským prezidentem Hamídem Karzáím. Ten v sobotu vyslovil požadavek, aby k předání poslední části věznice Bagram, vzdálené 50 kilometrů od Kábulu, došlo v nejbližších dnech. Stalo se tak poté, co bylo plánované sobotní předání náhle zrušeno.

    Již v září minulého roku bylo více než tři tisíce vězňů v Bagramu předáno pod kontrolu Afghánců. Američané si však i poté ponechali dohled nad stovkami dalších vězňů.

    Zdroj: Dawn (Pákistán)

    ---

    ISAF odmítá Karzáího nařčení ze zákulisních jednání s Talibanem

    Velitel spojeneckých sil NATO v Afghánistánu generál Joseph Dunford kategoricky odmítl tvrzení afghánského prezidenta Hamída Karzáího, který nařkl spojence ze zákulisního jednání s Talibanem. „Nemáme žádný důvod k tajnému vyjednávání s Talibanem,“ řekl. To se podle Karzáího tvrzení děje na denním pořádku.

    „Posledních 12 let jsme bojovali příliš tvrdě. Prolili jsme příliš mnoho krve. Ve výcviku afghánských bezpečnostních složek jsme odvedli příliš práce na to, aby si někdo mohl myslet, že násilí a nestabilita jsou pro nás výhodné,“ reagoval dále generál Dunford. „Nemáme žádný důvod k tomu, abychom podporovali nestabilitu v Afghánistánu. Vše, co jsme zde posledních 12 let činili, mělo za cíl přinést obyvatelům Afghánistánu mír a stabilitu, ze které by mohli těžit po roce 2014.“

    Tyto neshody se odehrály na pozadí víkendového útoku na afghánské ministerstvo obrany v Kábulu, ke kterému se vzápětí Taliban přihlásil a útok prohlásil za “zprávu“ směřovanou americkému ministru obrany Chucku Hagelovi. Ten od pátku pobýval v Afghánistánu na návštěvě a po osobním setkání s Karzáím řekl, že věří v urovnání současných problémů.

    Kam dál?
    Rasmussen: NATO dlouhodobě podpoří afghánské bezpečnostní síly (8.3. 2013)
    Karzáí: Po odchodu NATO se situace v Afghánistánu zlepší (4.2. 2013)

    Zdroj: CNN (USA)

    ---

    Gruzínci potvrdili směřování země do evropských struktur a NATO

    Gruzínský parlament schválil rozhodnutí, které podporuje kroky vedoucí k další integraci země do Evropské unie a NATO. Dokument dále obsahuje rozhodnutí, že Gruzie nebude udržovat diplomatické styky se státy, které uznávají odtržení Abcházie a Jižní Osetie.

    Podle spisu schváleného 96 z celkového počtu 150 poslanců počítá dále Gruzie s otevřením dialogu s Ruskem. Vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi jsou od války v roce 2008 na bodu mrazu a Gruzie by tímto chtěla vztahy se svým severním sousedem vylepšit.

    Kam dál?
    Gruzie po volbách: Kurz euroatlantické integrace zůstává nezměněn (3.10. 2012)
     
    Zdroj: UPI (USA)

    ---

    Konec války v Sýrii je stále v nedohlednu

    Nejméně 70 tisíc obětí a více než 1 milion uprchlíků. Takový je dosavadní výsledek války v Sýrii. A vyhlídky nejsou nijak pozitivní. Původně mírové protesty inspirované nepokoji v jiných arabských zemích se v syrském případě proměnily v nekompromisní občanskou válku.

    Neochota prezidenta Bašára Asada přistoupit na požadavky syrského lidu – v kombinaci s neschopností mezinárodního společenství (v čele s OSN) situaci řešit a se spolehlivou podporou Ruska, Číny a Íránu – zapříčinila, že situace v současnosti není řešitelná na politické úrovni.

    Z konfliktu v Sýrii se „vyvinula geostrategická hra regionálních a mezinárodních aktérů, což situaci dále komplikuje“, říká Ali Bakeer z Mezinárodní organizace pro výzkum strategií se sídlem v Ankaře a varuje, že „pokud mezinárodní společenství bude dále uplatňovat přístup ‘počkáme a uvidíme‘, Sýrie se jakožto stát v příštích měsících zhroutí“.

    Speciální příloha:

    Změnu by mohl přinést nový přístup ze strany USA. Podle slov Hamzeha Al-Moustafa, syrského výzkumného pracovníka v Dauhá, by totiž v následujících dnech mohlo americké vedení schválit dodávku zbraní syrské opozici. Jejich pomocí by se pak syrské opozici mohlo podařit přimět Asada, aby zasedl k vyjednávacímu stolu, což doposud syrský prezident odmítal.

    Kam dál?
    Liga arabských států nabídla místo syrské opozici (7.3. 2013)
    NATO ujišťuje Rusko, že v Sýrii nezasáhne (14.12. 2012)
     
    Zdroj: Today‘s Zaman (Turecko)

    ---

    Peres a Rasmussen se shodli na potřebě užší spolupráce

    Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a izraelský prezident Šimon Peres se ve čtvrtek setkali na jednání v Bruselu. Tématem debaty bylo posílení vzájemné spolupráce mezi Izraelem a NATO v oblastech technologie a bezpečnosti.

    „Bezpečnost zemí NATO souvisí s bezpečností a stabilitou ve Středomoří a na Blízkém východě,“ řekl Rasmussen s tím, že Izrael je vedle šesti arabských zemí klíčovým partnerem Aliance v rámci tzv. Středomořského dialogu.

    Peres dále vyslovil přání vzájemného sdílení technologií a zkušeností mezi Aliancí a Izraelem a zdůraznil potřebu společného postupu při boji proti terorismu. „Aliance, jež zodpovídala za bezpečnost Evropy během studené války, se nyní stala důležitou součástí v boji proti terorismu,“ řekl Peres.

    Kam dál?
    Šéf NATO se setkal s izraelským prezidentem (8.3. 2013)
    Turci zatrhli účast Izraele na summitu NATO v Chicagu  (23.4. 2012)
     
    Zdroj: Journal of Turkish Weekly (Turecko)

    koc; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media