natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Po odchodu NATO chtějí Afgháncům s bezpečností pomáhat Rusové

    28. března 2013  16:16
    Po odchodu NATO chtějí Afgháncům s bezpečností pomáhat Rusové NATO: Již několik afghánských brigád může operovat zcela samostatně Společný protiraketový štít s Ruskem by nebyl efektivní, tvrdí šéf NATO Asad se obrátil s žádostí o pomoc na státy BRIC a Jižní Afriku Američany nové vyhrožování ze strany KLDR neznepokojuje  

    Po odchodu NATO chtějí Afghánistánu pomáhat Rusové. | foto: NATO Photos

    Po odchodu NATO chtějí Afgháncům s bezpečností pomáhat Rusové

    Rusko se chce po stažení jednotek NATO podílet na stabilizaci Afghánistánu ze země formou udržování a oprav vojenského materiálu, uvedlo ruské ministerstvo obrany ústy svého ředitele pro zahraniční vojenskou spolupráci Sergeje Košeleva. Ten také naznačil, že Rusko se po odchodu zahraničních jednotek obává o svou bezpečnost.

    „Nemůžeme nemít strach z obnovení režimu, který by podporoval terorismus, obchod s drogami a nestabilitu,“ uvedl Košelev s tím, že Rusko v blízkém budoucnu prodiskutuje s evropskými partnery vybudování opravárenských zařízení na území Afghánistánu, aby bylo afghánské vojenské vybavení udržované v práceschopném stavu.

    Košelev také zmínil možnost bližší spolupráce mezi bezpečnostní aliancí Ruska, zemí Střední Asie a dalších postsovětských republik se Severoatlantickou aliancí. „Nemluvím o politickém dialogu, ale o možnosti vytváření společných projektů, za které by byly naše armády zodpovědné,“ prohlásil Košelev.

    Kam dál?
    Ruský diplomat: stažení NATO z Afghánistánu přinese problémy (3.1. 2013)

    Zdroj: Reuters (USA) 

    ---

    NATO: Již několik afghánských brigád může operovat zcela samostatně

    Z celkového počtu 26 brigád afghánských bezpečnostních sil jich je 5 schopno operovat zcela samostatně, dalších 16 bylo ohodnoceno jako převážně schopných samostatnosti za pomoci poradců z řad ISAF, uvedl zástupce velitele ISAF, britský generál Nick Carter. Ačkoliv alianční zpráva z loňského září uvedla, že je samostatnosti dosahuje pouze jedna brigáda, nechal se nyní Carter slyšet, že afghánské síly působí na taktické úrovni „impozantně“ a již téměř 90 procent afghánské populace je chráněno afghánskými bezpečnostními silami.

    Podle Cartera bude v době stažení NATO z Afghánistánu v roce 2014 většina afghánských vojenských jednotek schopna fungovat zcela samostatně. V únoru přitom jedna z afghánských vládních agentur vydala zprávu, v níž kritizovala ISAF za nadhodnocování počtu bojeschopných afghánských brigád pomocí snižování standardů hodnocení. „Ačkoliv se to může zdát jako příliš nadějné, já věřím, že je to realistické,“ uvedl Carter ohledně stavu afghánských jednotek.

    Kam dál?
    Afghánská armáda dosahuje lepších výsledků díky snížení standardů, tvrdí zpráva (15.2. 2013)

    Zdroj: Stars and Stripes (USA)

    ---

    Společný protiraketový štít s Ruskem by nebyl efektivní, tvrdí šéf NATO

    Jednotný protiraketový deštník pod společným velením Ruska a NATO není podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Fogha Rasmussena proveditelným plánem. Rasmussen se ve svém projevu na mezinárodním modelu Rady NATO-Rusko nechal slyšet, že správnou cestou by bylo vytvoření dvou systémů, ruského a aliančního, které by kooperovaly například v minimalizaci hrozeb, při výměně klíčových dat, při analýzách a hodnocení nových hrozeb, či při společných cvičeních. Naopak jednotný integrovaný systém by podle Rasmussena nebyl tím nejefektivnějším řešením.

    Rusko se s Aliancí dohodlo na spolupráci ohledně evropského protiraketového systému již v roce 2010, společné rozhovory však ustrnuly poté, co NATO nebylo ochotno poskytnout Rusku legální záruky, že systém nebude namířen proti jejich jadernému arzenálu. Aliance následně přislíbila pokračovat v rozvoji svého protiraketového štítu nehledě na statut alianční kooperace s Ruskem.

    Kam dál?
    Rusko žádá pravidelné schůzky ohledně raketové obrany (26.3. 2013)
    Moskva tlumí kritiku amerických plánů na protiraketovou obranu (22.3. 2013)

    Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

    ---

    Asad se obrátil s žádostí o pomoc na státy BRIC a Jižní Afriku

    Syrský prezident Bašár Asad zaslal na summit zemí BRIC a Jižní Afriky oficiální dopis, v němž vyzval představitele Brazílie, Ruska, Indie, Číny a JAR, aby „spolupracovali na okamžitém ukončení násilí v zemi, které by zajistilo politické řešení krize“. To podle prezidenta Sýrie vyžaduje „mezinárodní vůli zastavit financování a vyzbrojování teroristů“. Zároveň také vyzval dotyčné země, aby „vyvinuly veškeré úsilí a zmírnily utrpení Syřanů způsobené sankcemi Západu“.

    Asadova žádost přišla jen den poté, co Liga arabských států uznala Západem podporovanou syrskou opoziční koalici za člena organizace. Podle Asada je země vystavena teroristickým činům podporovaným arabskými zeměmi, zeměmi regionu a Západem. Země BRIC a Jižní Afrika jsou hlavními oponenty intervence v Sýrii. Rusko, Čína a Jižní Afrika dokonce vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluce namířené proti Sýrii.

    Kam dál?
    Na křeslo v Lize arabských států usednou syrští povstalci (26.3. 2013)

    Zdroj: Today‘s Zaman (Turecko)

    ---

    Američany nové vyhrožování ze strany KLDR neznepokojuje

    Nová vyhrožování ze strany KLDR mají podle Obamovy vlády za cíl pouze zvyšování napětí a zastrašování ostatních. „Jak neustále tvrdíme, KLDR vyhrožováním a provokacemi, jež pouze oslabují mezinárodní úsilí zajistit mír a stabilitu v severovýchodní Asii, ničeho nedosáhne,“ uvedl mluvčí Bílého domu Jay Carney.

    KLDR nedávno prohlásila, že její rakety a dělostřelecké jednotky jsou v bojové pohotovosti a připraveny zaútočit na základny USA na americké pevnině, Havaji, Guamu a jinde v Pacifiku. Mluvčí ministerstva zahraničí Patrick Ventrell nekomentoval, je-li toho KLDR vůbec schopna, zdůraznil nicméně, že USA jsou schopny bránit sebe i své spojence.

    Podle mluvčího ministerstva obrany George Littla však USA aktivity na Korejském poloostrově bedlivě sledují. „Není to pouze o dělostřelectvu, ale Severní Korea má i jaderné zbraně, takže celkový arzenál KLDR nenechává USA a naše jihokorejské spojence bez obav,“ uvedl Little.

    Kam dál?
    USA a Jižní Korea podepsaly vojenský plán proti Severní Koreji (25.3. 2013)

    Zdroj: Xinhua (Čína)
     

    dun; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media