Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO ujišťuje Rusko, že v Sýrii nezasáhne

14. prosince 2012  14:42
Sýrie (ilustrační foto)
Sýrie (ilustrační foto) | foto: Syrské ministerstvo informací

NATO ujišťuje Rusko, že v Sýrii nezasáhne

Předseda Vojenského výboru NATO Knud Bartles ubezpečil ruského náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, že Severoatlantická aliance neplánuje intervenci v Sýrii. "Tato ubezpečení ruskou stranu uspokojila. Znamenají, že NATO (…) nezačne vojenskou operaci v Sýrii nehledě na vývoj tamní situace a libyjský scénář se tak nebude opakovat," prohlásil šéf oddělení mezinárodní vojenské spolupráce ruského ministerstva obrany, Sergej Košelev. Košelev zároveň podotkl, že Bartlesova slova byla v ostrém kontrastu s nedávnými prohlášení americké ministryně zahraničí Hilary Clinton či jiných představitelů NATO.

"Pevně věříme, že urovnání konfliktu v Sýrii je možné jen skrz dohodu soupeřících stran, a nikoliv zapojením třetí strany, či použitím vojenské síly," uvedl po schůzce generál Gerasimov.

Kam dál?
OSN a USA důrazně varují Sýrii před použitím chemických zbraní (7.12. 2012)
Polsko: Postoj Ruska nebude mít na politiku NATO vůči Sýrii vliv (5.12. 2012)

Zdroj: Global Times (Čína)

---

NATO i Rusko: Režim v Sýrii pravděpodobně padne

Pád syrského režimu je nevyhnutelný a nyní je už pouze otázkou času, kdy k němu dojde, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. "Vyzývám režim, aby ukončil násilí, uvědomil si aktuální situaci a inicioval proces, který povede k naplnění legitimních požadavků syrského lidu," nechal se slyšet Rasmussen.

S podobným prohlášením přišel i náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov, jenž uvedl, že syrský prezident začíná prohrávat v boji proti koordinovanému povstání. Zároveň s tím dodal, že Rusko připravuje plány na stažení svých občanů ze země. "Bohužel je nemožné vyloučit vítězství syrské opozice, (…) když režim čím dál víc ztrácí kontrolu nad stále větší částí svého území," řekl Bogdanov. Ruské prohlášení signalizuje zásadní zvrat v diplomacii dva roky trvajícího konfliktu a je důkazem, že syrský prezident Bašár Asad neztrácí pouze vojensky, ale už i politicky.

Kam dál?
Asadovy jednotky použily proti rebelům rakety Scud (13.12. 2012)
Evropa pošle do Sýrie dalších 30 milionů eur humanitární pomoci (11.12. 2012)

Zdroj: Pakistan Today (Pákistán), Boston Globe (USA)

---

Rasmussen poděkoval Nizozemsku za oddanost NATO

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen vyjádřil po jednání s nizozemským premiérem Markem Ruttem poděkování za oddanost Nizozemska vůči Alianci, především pak za přispění k obraně Turecka poskytnutím dvou baterií raket Patriot. "Toto je silný signál alianční solidarity," uvedl Rasmussen s tím, že poskytnutí Patriotů rozhodně nepovede k vynucení bezletové zóny, či jiné ofenzivní operaci.

Rasmussen zároveň vyzdvihl účast Nizozemska v misích NATO v Afghánistánu, Kosovu a v protipirátské námořní misi u břehů Somálska. Ocenil také vůdčí roli země v alianční politice "chytré obrany".

Kam dál?
Vyslání Patriotů do Turecka schválilo i Nizozemí (10.12. 2012)

Zdroj: NATO

---

NATO a Rusko schválí plán spolupráce v lednu

Plán na vojenskou spolupráci Severoatlantické aliance a Ruska bude schválen při příležitosti návštěvy ruského náčelníka generálního štábu generála Valerije Gerasimova v Bruselu v lednu 2013. Dokument o spolupráci bude podepsán v průběhu schůze Rady NATO-Rusko, uvedl Gerasimov po schůzi s předsedou vojenského výboru NATO Knudem Bartelsem.

"Vyměnili jsme si názory na situaci v různých částech světa i na téma regionální bezpečnosti, dotkli jsme se tématu Afghánistánu v souvislosti s nadcházejícím stahováním sil NATO ze země a naplánovali několik opatření, které by se tak měly uplatnit," přiblížil obsah jednání Gerasimov. Otázky vojenské spolupráce se podle něj vyvíjí rozumnou cestou v oblastech prospěšných pro obě strany. Nejlépe pak spolupráce mezi Ruskem a Aliancí funguje v oblasti logistiky, vojenského lékařství, boji proti pirátství a boji proti terorismu.

Kam dál?
Lavrov: Rusko a NATO posílí společnou bezpečnost (5.12. 2012)
NATO chce zlepšit vztahy s Ruskem, i přes spor o Patrioty (3.12. 2012)

Zdroj: RBTH (Rusko)

---

Taliban zaútočil na základnu NATO v Afghánistánu

Sebevražedný atentátník zaútočil na leteckou základnu NATO na jihu Afghánistánu. Při útoku byli zabiti dva civilisté a patnáct lidí včetně čtyř zahraničních vojáků bylo zraněno, uvedla místní policie. Sebevražedný atentátník odpálil vozidlo naložené výbušninami ve chvíli, kdy konvoj vozidel ISAF vjížděl na základnu. Útok se odehrál jen pár hodin po té, co základnu opustil americký ministr obrany Leon Panetta. "Nemám informace, že by byl tento útok spojený s návštěvou ministra obrany. Odehrál se až po jeho návratu do Kábulu," prohlásil mluvčí ISAF, který útok potvrdil, nicméně informace ohledně počtu zraněných vojáků ISAF neposkytl.

Již minulý týden Taliban zaútočil na leteckou základnu v Džalalabádu na východě Afghánistánu. Při dvouhodinové přestřelce bylo zabito pět civilistů a zraněno několik zahraničních vojáků.

Kam dál?
Útok Talibanu na základnu NATO: pět mrtvých (3.12. 2012)

Zdroj: Bangkok Post (Thajsko)

dun; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.